Mars Yüzeyinde Bor Keşfedildi

e718b mars yc3bczeyinde bor kec59ffedildi 1
e718b mars yc3bczeyinde bor kec59ffedildi 1

Mars Yüzeyinde Bor Keşfedildi. Bor, Mars yüzeyinde ilk kez tanımlandı ve eski çağlardan kalma yeraltı suları potansiyeli belirledi. NASA’nın Curiosity gezici bilim ekibinden elde edilen bu bulgu ve diğerleri Amerikan Jeofizik Birliği konferansı sırasında San Francisco’da tartışıldı.


Los Alamos Ulusal Laboratuarı’ndan bilim adamları, kırmızı gezegenin yüzeyinde bor keşfettiğini ilk kez ilan etti. NASA’nın Merak Gezgini maden damarlarındaki kalsiyum sülfat elementini tespit etti. Bu mineral Dünya’da bulunanlarla karşılaştırılabilir olursa, bilim adamları, gezegenin yüzey sıcaklıklarının bir zamanlar 0-60 ° C olduğunu ve toprakta nötr- alkalin pH değerlerinin olduğunu, diğer bir deyişle çok yaşanabilir bir çevre olduğunu belirtti.

Bor, Fransız uzay ajansı ile bağlantılı olarak Los Alamos Ulusal Laboratuarı’nda geliştirilen, Kimya deneyleri yapabilen (ChemCam) aleti ile tanımlandı.

Bilim insanları, yer altı sularının damarlarında bulunan bor kaynağı için en az iki olasılık düşünüyorlar: Gale gölünün (krater) bir kısmının zamanla kuruması, ulaşılamayan üst katmanda bor içeren bir tortu ile sonuçlanıyor olabilir. Bu katmandan gelen bazı maddeler daha sonra yer altı suyuyla kayalardaki kırıklara taşınmış olabilir. Veya belki de kil içeren yataklardaki ve yeraltı sularındaki kimyasal değişiklikler, borun toplanmasını sağlamış ve yerel çökeltiler içerisinde kalmasına neden olmuş olabilir.

Mars’ta yaşam varlığı halen bilinmiyor. Bunun için güçlü bir delil bulunamadı. Uzay aracının, 2012 yılında Mars’ın Gale Kraterine inmesi ve misyonun asıl amacı, alanın mikroplar için uygun bir ortam sunduğunun belirlenmesiydi. İlk bulgularda milyarlarca yıl önce, göllerin ve ıslak yeraltı ortamlarının mikrobik yaşam lehine etkileriyle değişen kaya bileşimleri tespit edildi.İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: