Lider Laboratuvar Malzeme Üreticisi Thermo Fisher, İlaç Etken Malzemeleri Üreticisi Patheon’u Satın Alıyor

Lider Laboratuvar Malzeme Üreticisi Thermo Fisher, İlaç Etken Malzemeleri Üreticisi Patheon’u Satın Alıyor. Thermo Fisher Scientific, borçlarıda dahil olmak üzere 7.2 milyar dolara Patheon‘u satın almak için anlaşmaya vardı. İşlem, bilimsel araçların ve laboratuvar malzemelerinin lider üreticisi olan Thermo Fisher’ı tamamen yeni bir pazara sokacak. Bu pazar, ilaç geliştirme ve imalatı olacak.

Bu yılın sonunda sonuçlanması beklenen anlaşma, 55.000 çalışanı ve yıllık satışları 18 milyar doları aşan Thermo Fisher’ı, çoğunlukla ABD ve Avrupa’da olmak üzere 9,000 çalışanı ve yıllık 1,9 milyar ABD doları satış olan Patheon ile birleştiriyor. Thermo Fisher böylelikle 40 milyar dolarlık bir pazara girmeyi başaracak.

Anlaşma tamamlandığında Patheon, Thermo Fisher’ın laboratuvar ürünleri ve hizmetleri bölümünün bir parçası haline gelecek.

Patheon, 2013 yılının sonlarında, Hollanda kimyasal üreticisi DSM’nin  ( aktif farmasötik katkı maddeleri üreticisi ) girişimleri ile kuruldu. Patheon çoğunluğu özel sermaye şirketi JLL Partners’a aittir.

Bugün, DSM ve JLL birlikte Patheon’un % 73’üne sahip. Thermo Fisher hisse başına $ 35.00 teklifini kabul etmeyi kabul etti.

Thermo Fisher CEO’su Marc N. Casper, Patheon’un ilaç geliştirme ve üretim yeteneklerini Thermo Fisher’ın biyofarma pazarına sunduğu ürünlere “mükemmel bir tamamlayıcı” olarak nitelendiriyor.

Yakın zamana kadar, Thermo Fisher’ın satın alımları mevcut enstrümantasyon bayiliklerini güçlendirdi. Örneğin, geçen yıl, elektron mikroskopisi uzmanı FEI ve gen analiz uzmanı Affymetrix’i satın aldı.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: