Kuantum Bilgisayarları İçin Geliştirilen Anahtar Bileşenin Uygulaması Yapıldı

Kuantum Bilgisayarları İçin Geliştirilen Anahtar Bileşenin Uygulaması Yapıldı. Sydney Üniversitesi ve Microsoft’daki bir ekip, Stanford Üniversitesi’yle işbirliği içinde, kuantum bilgisayarlarının ölçeklenmesi için gerekli olan bir bileşeni minyatürize etti. Çalışma, ilk olarak 2006 yılında keşfedilen ve topolojik izolatörler (yalıtkanlar) olarak adlandırılan maddenin yeni bir aşamasının ilk pratik uygulamasıdır.

Maddenin bildik evrelerinin (katı, sıvı veya gaz) ötesinde, topolojik izolatörler, yapılarının hacminde izolatör olarak çalışan, ancak iletken olarak işlev gören yüzeylere sahip olan malzemelerdir. Bu malzemelerin geliştirilmesi, pratik bir kuantum bilgisayarı oluşturmak için hayati olan, kuantum ve klasik sistemler arasındaki etkileşim için gerekli devreyi oluşturmak için bir yol sağlar.

Maddenin bu yeni evresinin keşfini destekleyen teorik çalışma, 2016 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

Bir mikrodalga sirkülatörü olan Sydney takımının bileşeni, elektrik sinyallerinin yalnızca saat yönünde veya saat yönünün tersine bir yönde yayılmasını sağlar. Benzer cihazlar cep telefonu baz istasyonlarında ve radar sistemlerinde bulunur ve kuantum bilgisayarların yapımında büyük miktarlarda gereklidir.

Nature Communications dergisinde Sydney ekibi tarafından bildirilen bu buluş, ortak dolaşım aygıtının 1000 kat daha küçük bir boyuta sahip olduğunu göstermektedir. Bu, malzemedeki ışığın hızını yavaşlatmak için topolojik izolatörlerin özelliklerinden istifade ederek yapılmıştır. Bu minyatürizasyon birçok sirkülatörün bir yonga üzerine entegre olmasını ve kuantum bilgisayarları kurmak için gerekli olan büyük miktarlarda üretilmesini sağlar.

Sydney ekibinin lideri Profesör David Reilly, kuantum hesaplamanın ölçeklendirilmesi çalışmalarının elektronik ve nanobilim ile ilgili alanlarda atılımlar yarattığını söyledi.

Pratik bir kuantum bilgisayarı hala birkaç yıl uzakta. Bilim adamları, şu anda kimya ve ilaç tasarımı, iklim ve ekonomik modelleme ve kriptografi gibi alanlarda uygulamaları olan kuantum bilgisayarlarıyla çözülemez hesaplamaları yapabilecek durumda olmayı umuyorlar.

Çalışma ilgili detaylara ulaşmak için : https://www.nature.com/articles/s41467-017-01984-5İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: