Kişiselleştirilmiş Giyilebilir Sensör Vücut Sıcaklığını Gerçek Zamanlı Olarak İzleyebiliyor

Kişiselleştirilmiş Giyilebilir Sensör Vücut Sıcaklığını Gerçek Zamanlı Olarak İzleyebiliyor. Kablosuz, giyilebilir sensörler öylesine gelişti ki milyonlarca insan artık bileklerinde bunları takıyor. Bu cihazlar ayak izlerini sayabilir, kalp atış hızını ve diğer hayati işaretleri izleyebilir. Şimdi araştırmacılar ACS Sensors dergisinde, sağlığın en temel tıbbi göstergelerinden birini gerçek zamanlı olarak izleyen, vücut sıcaklığı ölçen kulak üstü üç boyutlu bir sensör geliştirdiklerini bildiriyorlar.


Vücut sıcaklığının iniş ve çıkışları bir dizi sağlık durumunu gösterebilir. En belirgin olan, ateşe neden olan bir enfeksiyondur. Ancak sıcaklık dalgalanmaları uykusuzluk, yorgunluk, metabolik fonksiyon ve depresyonu da gösterebilir. Mevcut giyim eşyası algılayıcıları cilt sıcaklığını algılayabilir, ancak bu ortamın ne kadar sıcak veya soğuk olmasına bağlı olarak değişebilir. Ve çekirdek vücut ısısını ölçen oral ve diğer termometreler, yalnızca periyodik kullanım için tasarlanmıştır.

Ali Javey ve arkadaşları, çekirdek vücut sıcaklığını sürekli olarak gerçek zamanlı olarak izlemek için uygun bir cihaz geliştirmeye karar verdiler.

Araştırmacılar, 3-D basılı bir cihaza kulakta kullanılabilen ve vücut sıcaklığını tespit eden kablosuz bir modül ve kızılötesi sensör olan veri işleme devrelerini entegre ettiler. Disk benzeri yapı kulağı kaplar ve bir kişinin kulağının kıvrımlarına uyacak şekilde kişiselleştirilebilir. Kullanıcılar cihazı takarken hala açık bir şekilde duyabilmelerini sağlamak için araştırmacılar dış sesleri yakalamak ve iç kulağa iletmek için bir mikrofon taktı. Ve Bluetooth modülü sıcaklık ölçümlerini özel bir akıllı telefon uygulamasına aktarıyor. Testler “kulaklı” sensör ölçümlerinin ticari bir kulak termometrenin ölçümleriyle yakından eşleştiğini gösterdi.

Araştırmacılar, Ulusal Bilim Vakfı, Çin Burs Konseyi ve Mikroelektronik’te Robert N. Noyce Bursu’ndan destek alıyorlar.

Kaynak : ACSİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: