Kimyasal Reaksiyonları Gözlemlemek İçin Dünyanın En Hızlı Kamerası Geliştirildi

Kimyasal Reaksiyonları Gözlemlemek İçin Dünyanın En Hızlı Kamerası Geliştirildi.Japon bilim insanları, kimyasal reaksiyonları gözlemlemek için süper hızlı çekim yapan kamera geliştirdi. Kamera, reaksiyonları saniyenin trilyonda birine kadar izleme şansı verecek.

Japonya’nın Tokyo ve Keio üniversiteleri tarafından geliştirilen STAMP kamerası, bilinen en gelişmiş hızlı çekim kamerasını geride bırakıyor. 12 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen kamera, saniyenin trilyonda biri hızında çekim özelliğiyle, en detaylı çekim imkanını sunacak.

STAMP kamerası, ardı ardına çekimle, saniyenin her trilyonda birinde 450×450 piksellik görüntüler yakalıyor. STAMP kamerasına kadar geliştirilmiş olan en hızlı kameralar, saniyenin milyarda biri oranda çekim yapabiliyor.
Kimyasal reaksiyonları gözlemlemek için özel olarak geliştirilen STAMP kamerası, test esnasında ısı iletimini görüntülemek için kullanıldı. Söz konusu süreç, ışık hızının 6’da 1’i hızında gerçekleşiyor.
Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, STAMP teknolojisinin temelinde ‘sinema filmi femto fotoğrafçılığı’ denilen yöntem yatıyor. Yöntem, görüntülenecek hedefin zamanla değişen konumsal profilini saniyenin trilyonda biri hızda optik haritalandırılması olarak ifade ediliyor.

Kameranın test aşamasındaki prototipi, 1 metrekarelik alan kaplıyor. Japon araştırmacılar, kameranın tamamen kullanıma hazır olması için boyutunu küçültmeyi amaçlıyor. Üç yıl sürmesi gereken küçültme işleminin ardından, STAMP kamerası kimyasal gözlemlerin yanı sıra tıpta ultrason taraması, otonotivde lazerli üretim süreci ve yarıiletkenlerin geliştirilmesi süreçlerinde de kullanılabilecek.

Kimyasal Reaksiyonları Gözlemlemek İçin Dünyanın En Hızlı Kamerası Geliştirildi

 

Kaynak : aljazeera

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: