Kimyagerler Yeni Tür Peptit Sentezlemeyi Başardı

Kimyagerler Yeni Tür Peptit Sentezlemeyi Başardı. Amsterdam Üniversitesi’ndeki Van ‘t Hoff Enstitüsü Moleküler Bilimler Enstitüsündeki kimyagerler, yeni bir molekül sınıfı keşfetti. Bu hafta Nature Communication’da ‘quasi[1]catenane’lara’ neden olan sentez yöntemleri hakkında bir rapor verdiler. Pretzel (simit) benzeri moleküller, merkezi bir karbon atomunda ‘ters’ olarak bağlanmış iki moleküler halkadan oluşur Çalışma, lasso ( kement yapılı ) peptidlerin sentezi için önemli bir adımdır. Bu peptitler potansiyel olarak ilaçlarda olarak kullanılabilen yeni molekül türleridir.

Nature Communication’da yayınlanan makale, doktora öğrencisi Luuk Stemers’le birlikte profesör Jan van Maarseveen’in Sentetik Organik Kimya araştırma grubunda beş yıllık bir araştırma gayretinin başarısıdır. Bilim insanları çalışmalarında lasso peptidlerinin sentezinin yolunu açan bir yöntem geliştirdi.

Lasso ( kement yapılı ) peptidleri, adından da anlaşılacağı üzere, bir moleküler ‘ip’ etrafında bir moleküler ‘halkadan’ oluşan küçük proteinlerdir. Yüzyılın başında bakterilerden ilk defa izole edildi. Son zamanlarda, DNA analizleri, okyanus peptidlerinin bakteri alanında oldukça yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Biyolojik fonksiyonları, diğer mikroorganizmalara karşı bir antibiyotik görevi görerek onları yeni bir antibiyotik sınıfı haline getirmektir.

Kimyagerler, Lesso peptitleri keşfetmesinden 15 yıl sonra bile,  lasso peptidlerin benzersiz moleküler yapılarını ortaya çıkaracak bir strateji geliştirmediği için, bu moleküllerin karmaşıklığı halen devam etmektedir.

Buradaki tıkanıklık kementli halatın genelde sıkıca bağlı olduğundandır. Bu durum, lasso peptitlerini, İskoç kimyager Sir Fraser Stoddart’ın geçen yıl kimya dalında Nobel ödülünü aldığı rotaksanlardan (moleküler makineler )ayırıyor. Rotaksan sentezi sırasında halat ilmek yoluyla ‘çekilir’.

Kement benzeri peptid sentezi için Amsterdam’lı kimyagerler, ipi ipin etrafındaki doğru yerde kapatmak için farklı bir yaklaşım benimsemişlerdir. Sonunda Luuk Stemers, sentezin ipin doğru halat etrafında şekilleneceği şekilde yardım eden bir moleküler iskele yaratmayı başardı.

Yeni sentez yöntemi, sentetik yolda işlevsel kement peptidlerine doğru büyük bir adımdır. Metodun gücünü göstermek için Stemers iskeletini ipin her iki ucunu da ikinci bir halka oluşturmak için zorladı.

Bu, Amsterdam araştırmacılarının quasi[1]catenane’leri icat ettiği yepyeni bir sınıf pretzel ( simit ) benzeri moleküllerin senteziyle sonuçlandı. (‘Gerçek katenalar gevşek iç içe geçmiş moleküler halka benzeri yapılardan oluşuyor Fransız kimyager Jean-Pierre Sauvage katenanlar geliştirdi ve Nobel ödülünü Stoddard ve Hollanda kimyageri Ben Feringa ile paylaştı.)

Kementli peptid sentezine yönelik Amsterdam araştırmacılarının araştırmalarındaki bir sonraki adım, halkaların kilidinin açılabilmesi için quasi[1]catenane’da kolaylıkla kırılabilir bağların çıkarılması olacaktır.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: