Kimyagerler Proteinlerin Fonksiyonunu Açıklayan Yeni Teori Geliştirdiler

Kimyagerler Proteinlerin Fonksiyonunu Açıklayan Yeni Teori Geliştirdiler. Arkansas Üniversitesi’nden bir kimyager ve North Carolina State Üniversitesi’ndeki proje ortağı, proteinlerden ve diğer biyomoleküllerin, içerikten çok şekil ve yapının hareketine ve değişimine dayanarak nasıl işlev gördüğünü açıklayan yeni bir teori geliştirdi.

Proteinler, hücrelerin en çalışkan molekülleridir. Hücrelerdeki neredeyse tüm görevlerden sorumludurlar. Örneğin, bazı proteinler hücre ve çevresi arasındaki materyal ve bilginin taşınmasından sorumludur, hücrenin hayatta kalması ve normal işlevi için vazgeçilmez bir görevdir. Protein fonksiyonundaki herhangi bir bozukluk hastalığa neden olabilir halbuki protein fonksiyonunun çalışması hastalığın moleküler temelini anlamak için gereklidir.

J. William Fulbright Sanat ve Bilim Koleji’nde kimya ve biyokimya profesörü olan Mahmoud Moradi, “işlevleri için proteinler şekillerini değiştiriyor” diyor. “Proteinler statik nesneler olmadığından, yapısal dinamiklerini anlamak, işlevlerinin altında yatan moleküler mekanizmaları deşifre etmek için gerekli bir adımdır. Protein dinamikleri çalışması bu nedenle hastalığın moleküler temelini anlamak ve daha etkili ilaçlar geliştirmek, ‘rasyonel tasarım’ oluşturmak için önemlidir. ”

Moradi ve Ashkan Fakharzadeh tarafından geliştirilen teori, protein ve diğer biyo-moleküllerin şekillerini işlevlerine dönüştürme şekillerini açıklar ve simüle eder.

“Protein dinamikleri konvansiyonel teorileri, biyomoleküllerin konfigürasyon alanının kavisli yapısını gözardı ediyor” diyen Moradi, “Bu çalışmada, genel görelilik ve benzeri alanlarda geleneksel olarak kullanılan protein geometrisi teorilerini değiştirmek için geometrik bir teoriye dayanan yenilikçi bir biçimcilik geliştirdik” diyor.

Moradi ve Fakharzadeh teorisini daha da geliştirmek için birbiriyle ilişkili iki soruna değinirler: Proteinler konformasyonlarını değiştirerek ve uyumlu hareketleri izleyerek nasıl işlev görürler ve bu konformasyonel değişiklikler atomik düzeyde nasıl simüle edilebilir?
Moradi, bu soruların yanıtlanması proteinlerdeki yapı-fonksiyon ilişkileri üzerine ışık tutacağını ve bilim insanlarının hastalıkları moleküler düzeyde anlayışını geliştirebileceğini belirtiyor.

Araştırmacıların bulguları, fizikokimyadaki yeni ve orijinal deneysel ve teorik araştırmaları rapor eden The Journal of Physical Chemistry Letters’ın Aralık sayısında yayınlandı.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: