Kimyagerler, Daha Çevre Dostu İlaçlar Üretmek İçin Elektrokimyayı Kullanıyor

Kimyagerler, Daha Çevre Dostu İlaçlar Üretmek İçin Elektrokimyayı Kullanıyor. Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ilaçların daha çevre dostu bir şekilde üretilmesi için elektrokimyanın kullanılabileceğini belirttiler.


Araştırmacılara göre, mevcut farmasötik üretim, çeşitli kimyasal basamaklar ve yoğun enerji gerektiren kompleks organik moleküllerin üretilmesini içerir. Bu da çevresel olarak zararlı ve genelde toksik atıklar üretir. Cornell Üniversitesi’nde kimya profesörü olan Song Lin, penisilin, grip aşıları ve bazı anti-kanser ilaçları da dahil olmak üzere gibi yaygın olarak tüketilen birçok terapötik ajanın, tıp için biyoaktif bir temel olan karbon-azot kimyasal bağlar içeren birbirine komşu diaminlere sahip olduğunu söyledi.

Diaminleri sentezlemek için kimyagerler, molekülleri, atomları ve iyonları yeniden yapılandıran oksidasyon ve indirgeme reaksiyonlarını kullanmalıdır. Lin ve ekibi, komşu diaminleri daha kolay ve zehirli atıklar olmadan üreten bir teknik geliştirdiler. Süreç elektrokimyayı kullanır ve sonra manganez kullanır. Lin “Elektrokimya ve organik sentez, kolejlerde entegre bir şekilde öğretilmediğinden, bu süreç yoğun şekilde kullanılmamıştır” diyor.

Lin, “Mevcut süreç, bu kimyasal bağı oluşturmak için çok fazla atık üretiyor” dedi. “Kimyasal değil, elektrosentezik bir ürün oluşturduğunuzda, bu daha temiz ve sürdürülebilir olabilir” dedi.

Proje ” Alkenlerin Metal Katalizli Elektrokimyasal Diazidasyonu ” ismi ile Cornell Üniversitesinden destek aldı.

Araştırma sonucunda, çeşitli ilaçların üretimi daha sürdürülebilir olacağı düşünülmektedir.

Kaynak : cornell.eduİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: