Kimyagerler 200 Yıl Sonra İlk Kez Yeni Bir Mavi Renk Geliştirdi, Şimdi Boya Kalemi Oluyor

Kimyagerler 200 Yıl Sonra İlk Kez Yeni Bir Mavi Renk Geliştirdi, Şimdi Boya Kalemi Oluyor. Kimyager ve Oregon State Üniversitesinde profesör olan Mas Subramanian, 2009 yılında, laboratuvarında 200 yıl sonra ilk kez yeni mavi pigmenti keşfettiği bildirdi ve ismini YInMn Blue koydu.

Şimdi, bu rengi bir boya kalemi haline getiriyorlar.

Çalışma aslında bir kaza eseriydi. 2009 yılında, laboratuarındaki bir öğrenci, fırında yttrium, indiyum ve mangan oksitleri (oksijen içeren kimyasal bir bileşik) birleştirdi. Ekip karışımı çıkardığında, madde parlak mavi renkte idi.

Keşifden önce, Fransız kimyager Louis Jacques Thenard 1802’de yeni mavi pigmenti ( kobalt mavisini ) keşfeden son kişiydi.

Tüketiciler YInMn Blue boya kalemlerini henüz satın alamıyorlar, ancak kalem 2017 yılı sonunda piyasaya sürülecek. Subramanian’dan lisans alan Shepherd Color Company, FDA onayını almak için boyanın toksisite seviyelerini test ediyor. Şirket ayrıca YinMn Blue ismini telaffuz etmek zor olduğundan, yeni renge adını vermek için bir yarışma düzenliyor.

YInMn Blue, 200 yıldaki ilk yeni mavi pigment.

Crayola CEO’su ve Genel Müdürü Smith Holland, basın açıklamasında “Renk paletimizi yenilikçi bir eğilim içinde tutmaya çalışıyoruz, bu nedenle YInMn pigmentinden esinlenerek yeni bir mavi boya rengi sunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Yüksek sıcaklıkta üretildiği için YInMn Blue, çok kararlı bir bileşiktir (yani, ısıtılır, soğutulur veya su veya asit ile karıştırıldığında reaksiyon vermez). Subramanian’ın laboratuarı bunu keşfettiğinde derhal bir patent başvurusunda bulundu.

Kaynak : iflscience

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: