Kimyacılar Siyah Fosfor Eldesi İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdiler

e6eee kimyacc4b1lar siyah fosfor eldesi c4b0c3a7in yeni bir yc3b6ntem gelic59ftirdiler
e6eee kimyacc4b1lar siyah fosfor eldesi c4b0c3a7in yeni bir yc3b6ntem gelic59ftirdiler

Kimyacılar Siyah Fosfor Eldesi İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirdiler. Siyah fosfor bilindiği gibi fosfor atomunun allotrop’udur, beyaz fosforun havasız ortamda ve basınç altında ısıtılmasıyla elde edilir. Siyah fosfor yarı iletkenlerin yapımı için gerekir. Yeni geliştirilen bir kataliz yöntemi ile Siyah fosfor kristalleri şimdi ucuza ve kolayca elde edilebilir.

Mükemmel istikrarına rağmen, siyah fosfor hazırlamak, Fosfor Allotropları içinde en zor olandır. Siyah fosforun güncel üretim stratejileri genellikle, aşırı basınç ve sıcaklıklar gerektiren çok pahalı yöntemlerdir.

Çin’de Hunan Üniversitesi Shuangyin Wang başkanlığındaki ekip, siyah fosfor yapmak için sadece fırın gerektiren yeni tekrarlanabilir bir yöntem geliştirdi. Wang ve arkadaşları termal buharlaştırma ile dönüşüm yöntemini kullandılar. İlk buharlaştırmada fosforun diğer Allotropları ve kırmızı fosfor alınıyor ve sonra siyah Allotrop elde etmek için 650 ° C’ye kadar ısı çıkarılıyor, ince tabakaların oluşmaya başlaması ile, siyah Allotroplar soğuk titanyum folyo ile sarılıyor.

Wang “Bu yeni yöntem siyah fosfor filmlerine yönelik yeni bir yaklaşım sunuyor. Karbon nanotüpler, karbon fiber veya silikon gibi diğer yüzeyler üzerine de bu filmleri yatırabilirsiniz”diyor.

Araştırmacılar Ayrıca, Karbon nanotüpler üzerine yerleştirilebilen siyah fosfor kullandığınızda, piyasada mevcut rutenyum katalizörler ile karşılaştırılabilir sonuçlar elde edebiliyoruz, % 98’e kadar Faradaysal verimlilik elde edebiliriz. diyorlar.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: