Kimya Size Uyumlu Eş Bulmada Yeni Çığır Açmaya Hazırlanıyor

Kimya Size Uyumlu Eş Bulmada Yeni Çığır Açmaya Hazırlanıyor. Bir çöpçatanlık sitesi ile kimya firmasının ortaklığı “Kimyamız tutmadı” lafını tarihe gömecek nitelikte. Kullanıcılarını DNA testine tabi tutan site, bu sayede en uygun eşleri bulmayı amaçlıyor.

Yüzyıllardır pek çok tuhaf yeryüzü olayına açıklama getirmeyi başaran kimya, biyoloji ve fizik, son dönemde insan duygularının ‘en gizemlisi ve büyülüsü’ olarak nitelendirilen aşkı çözmek için de kullanılmaya başlandı. Kimya şirketi Instant Chemistry ve çevrimiçi çöpçatanlık sitesi SingldOut temmuzda güçlerini birleştirdi ve kullanıcılarının biyolojik anlamda da kendilerine en uygun eşleri bulmalarını sağlamak için ‘genetik test’ hizmetini kullanıma açtı.

‘Hoş ama boş’
Bu hizmetin işleyişi ise şöyle: Kariyer sosyal ağı LinkedIn’e bağlı SingldOut sitesi, kullanıcılarına bir DNA kiti gönderiyor. Kullanıcılar bu kitin içindeki tüple SingldOut’a tükürük örneklerini gönderiyor. Site de Instant Chemistry’nin yaptığı DNA testlerinin sonuçlarını kullanıcılarının profil sayfalarına ekliyor. Böylece kullanıcılar bu sonuçlara göre arama yapıp kendi DNA eşlerini bulabiliyor.

Elle France ile birlikte siteyi kuran ve daha sonra ‘en uygun çiftleri yaratmak için’ yeni yöntemlerin peşine düşen Jana Bayad’a göre, diğer çöpçatanlık siteleri tam bir zaman ve enerji kaybı: “Neredeyse tüm sitelerde şansımızı denedik. Çok hoş insanlarla tanıştık ama kimyamız tutmadı. Zaten amacımız yalnızca hoş insanlarla tanışmak değil. İnsanların birbirlerine tutulma nedenlerinin bilimsel olarak araştırılması, 20 yıldır bağışıklık sistemi üzerine yapılan incelemelere dayanıyor. Bizim yaptığımız da bu bilgileri kendi sitemizde kullanmak.”

“Kişilik değerlendirmesi, iki tür gene bakılarak yapılır: Bağışıklık sistemi genleri ve farklı durumlarda nasıl davranacağımızı belirleyen serotonin taşıyıcı genler” ifadesini kullanan Bayad, bu biyolojik etkenler göz önünde bulundurularak iki insanın kimyasının uyuşup uyuşmadığının yüzde 40 oranında anlaşılabileceğini savundu.

Tişört koklayarak eş bulma
Diğer taraftan Instant Chemistry ve SingldOut bu fikri akıl eden ilk girişimciler değil. 2008’de de GenePartner şirketi, ilişkilerin uyum derecesini görmek için genetik test uygulaması başlatmıştı. SingldOut’unkine benzer bir yol izleyen GenePartner’ın yöntemine göre, kişiler karşı cinsteki birinin en çok giydiği tişörtleri kokluyordu. Böylelikle ‘aynı türün bireyleri arasında haberleşmeyi sağlayan kimyasal madde’ olarak tanımlanan feromonler göz önüne alınarak biyolojik eşler bulunmaya çalışılıyordu.

Kimya Size Uyumlu Eş Bulmada Yeni Çığır Açmaya Hazırlanıyor

 

Kaynak : Taraf & instantchemistry.com

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: