Kimya Dalında Nobel 2016 Ödülünü Kim Kazanacak ?

Kimya Dalında Nobel 2016 Ödülünü Kim Kazanacak ? Bu sorunun cevabını American Chemical Society’nin yayın organı olan C&EN muhabirleri ve panelistlerİ gerçekleştirdikleri webcast yayını ile bu yılki Nobel Kimya Ödülününün sahibini tahmin etmeye çalıştılar. İnteraktif olarak yapılan yayında, izleyenlerin Twitter üzerinden oy kullanmaları istendi.

5 Ekim çarşamba günü, Kimya 2016 Nobel Ödülünü kazanan ya da kazananlar Stockholm’de ilan edilecek. C & EN Sorumlu Yazı İşleri müdürü yardımcı Lauren K. Kurt ve Editör yardımcısı Matt Davenport, Nobel’in geçmiş, şimdiki ve geleceği ile ilgili yaklaşık bir saat süren webcast yayını gerçekleştirdiler. İzleyicilere “Who Will Win the #ChemNobel? Sorusunu yönelttiler ve Twitter üzerinden cevaplamalarını istediler.

İzleyici tarafından oyların % 50’sini alarak Nobel Kimya Ödülünü kazanmaya en yakın adaylar ” Bugünün elektronik cihazlarda yaygın konumda olan lityum-iyon pillerini bulan ve geliştiren Akira Yoshino, John B. Goodenough ve M. Stanley Whittingham oldu.

Nobel kimya 2016 için şuan 5 kuvvetli aday çalışma var ;

1- Li-ion pillerinin geliştirilmesi ile, Akira Yoshino, John B. Goodenough ve M. Stanley Whittingham

2- Elektronik, kozmetik, kaplama ve ileri çalışmaları için öncü Polimer çalışmaları ile, Krzysztof Matyjaszewski, Ezio Rizzardo, David Solomon

3- Oligonükleotidlerin otomatik sentezi çalışmaları ile, Leroy Hood, Marvin H. Caruthers

4-Elektrokimya bilimine katkıları ile Allen Bard

5-Karbon nanotup çalışmaları ile Mildred Dresselhaus ve Sumio Iijima

Nobel Kimya Ödülü 5 Ekim Çarşamba günü açıklanacak. Daha fazla Detaya ulaşmak için :http://cen.acs.org/content/dam/cen/static/pdfs/CEN-Nobel-Prediction-Slides.pdf

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: