İngiltere Kozmetik ve Temizlik Ürünlerdeki Plastik Mikroboncukları Yasaklıyor

10240 abd kic59fisel bakc4b1m c39crc3bcnlerindeki mikroboncuklarc4b1 yasakladc4b1
10240 abd kic59fisel bakc4b1m c39crc3bcnlerindeki mikroboncuklarc4b1 yasakladc4b1

İngiltere Kozmetik ve Temizlik Ürünlerdeki Plastik Mikroboncukları Yasaklıyor. İngiliz hükümeti 2017 yılı sonuna kadar Plastik Mikroboncukların üretimi ve kullanılmasını kademeli olarak kaldıracak. Plastik küçük parçalar genellikle vücut peelingleri, diş macunu ve diğer ev ürünleri bulunmaktadır ve çevreye zarar verdikleri düşünülmektedir. Çevreciler binalarımızdan, okyanuslara ve potansiyel gıda zincirine kadar bu plastiklerin yayıldıklarını savunmakta.


Kozmetik şirketleri 2020 yılına kadar mikro-kullanımını aşamalı olarak azaltacaklarını gönüllü olarak taahhüt etmişlerdi. Ürünlerde Mikroboncukların isimleri polietilen, polipropilen ve poli metil metakrilat şeklinde yer alır, yada kısaltmaları PET, PTFE ve PMMA gibi.

Beat the Microbead isimli web sitesi plastik içermeyen ürünlerin listesini ülke ülke yayınlamakta, aynı zamanda akıllı telefon kamera ile barkodu tarayarak ürünleri ücretsiz şekilde kontrol edebileceğiz mobil uygulamasıda mevcut.

Birçok kozmetik markaların web sitelerinde mikroplastikler hakkında bilgiler vardır. Neutrogena ve Clean & Clear ve Johnson & Johnson 2017 yılı sonuna kadar mikroplastikleri aşamalı olarak kaldırılmasına dair söz verdi.

İngiltere Çevre Denetim Komitesi, geçen ay hükümete tek bir duş almamız ile okyanus giren 100.000 plastik parçacık olabileceğini ve en kısa sürede çevreyi korumak için adım atılması gerektiğini söyledi.

Bayan Leadsom şunları söyledi: “Çoğu insanın kullandığı bu ürünlerin, çevreye geri dönüşümsüz hasara neden olan ve deniz canlılarının sindirilemeyen plastik parçaları yüzünden zehirlenmesini bilmek dehşet verici”.

İngiltere Kozmetik ve Temizlik Ürünlerdeki Plastik Mikroboncukları YasaklıyorPlymouth Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Profesör Richard Thompson, hükümetin kararını memnuniyetle karşıladı. “Mikroboncuklar her yıl tek başına İngiltere’de 680 tondan fazla kullanılmakta. Plajlarımızdaki plastik torbalardan bunları ayırt etmememiz gerekmekte.

Çevre komitenin raporunda; yaban hayatına bulaşan plastikler potansiyel gıda zincirine kolaylıkla geçebiliyor, mikroplastik kirliliği plastik büyük parçalara göre çevreye daha zararlı olabilir. Bir örnek olarak, altı istiridyeli bir tabak, 50’ye yakın plastik tanecikler içerebilir diyor.

280’den fazla deniz türünde mikroplastik bulunmuştur, ancak komite ekolojik risk hakkında büyük bir belirsizlik olduğu için plastik kirliliği hakkında çok daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu söylüyor.

ABD geçtiğimiz günlerde küresel artan bir baskı ile, kozmetikte kullanılan mikroboncukların yasak olacağını açıklayan ilk ülke oldu. Avrupa Komisyonu da, şu anda üye devletler ile bir dizi görüşmelerin ardından, AB genelinde kozmetik ürünlerindeki mikroplastiklerin yasaklaması konusunda çalışıyor.

Kimyahaberleri ekibi olarak bir çok defa Microboncuklar üzerine haber yayınladık. Ülkemizdeki Kozmetik ve Temizlik ürünlerinde’de sıkca kullanlan plastik microboncukların yasaklanması için takipçi olacağız.

Kaynak : BBC.UK

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: