İngiltere, Bilim İnsanlarını Ülkelerine Gelmeye Teşvik Etmek İçin 100 Milyon Pound Bütçe Ayırdı

İngiltere, Bilim İnsanlarını Ülkelerine Gelmeye Teşvik Etmek İçin 100 Milyon Pound Bütçe Ayırdı. İngiliz Hükümeti, dünyanın dört bir yanından nitelikli bilim insanlarını ülkesine toplamak için 100 milyon Pound yatırım yapacak.

Ernest Rutherford Fonu, kariyerinin başında olan ve kıdemli araştırmacılar için burs imkânı sağlamak için kullanılacaktır. Araştırmacılar sadece gelişmiş ekonomilerden değil aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerden Hindistan, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerden’de gelecekler.

4 Temmuz’daki etkinlikte konuşan Bilim Bakanı Jo Johnson “Başbakan, İngiltere’yi bilim insanları, yenilikçiler ve teknoloji yatırımcıları için bir başlangıç noktası olarak gördüğünü, en parlak ve en iyi akılları çeken bir ülke olmamızı istediğini açıkça belirtti” dedi.

Bilim yatırımları

Geçen yılki Sonbahar Bildirisinde hükümet, kamu AR-GE’sinde yaklaşık 5 milyar pound’luk büyük artışlar yaptığını açıkladı. Bu, 2020-21 yılları arasında yılda iki milyar pound ve hükümet harcamalarının yaklaşık % 20 artması anlamına geliyor. Birkaç ay önce, İş Dünyası Ticari Sekreteri Greg Clark, önümüzdeki dört yıl boyunca bir milyon Pound’tan fazla araştırmalara ayrılmak üzere Endüstriyel Strateji Challenge Fonu (ISCF) ilan etti.

ISCF, sağlık ve tıp, kendi kendine çalışan araçlar ve uydular ile uzay teknolojisi olmak üzere altı temel alanda yatırım yapacak ve İngiltere’deki işletmelerin büyüyen küresel pazarlara girmesine yardımcı olmacak. Fon, 2018 yılında yeni Birleşik Krallık Araştırma ve Yatırım teşkilatı kurulana kadar Innovate UK ve Araştırma Konseyleri tarafından yönetilecek.

Johnson şunları ekledi: “İngiltere yetenekli Rutherford araştırma görevlilerini ağırlamaktan memnuniyet duyacak. Rutherford Fonu, Avrupa Birliği’nden ayrılırken bile dünyaya açık olduğumuz ve İngiltere’yi inovasyon ve keşif ülkesine dönüştürme hırsımızı ortaya koyan güçlü bir sinyaldir ve bunu tüm dünyaya ispatlıyoruz. ”

Kaynak : labnews

2 Comments

  1. Bu konuda başvuru yapılabilecek veya mail ile iletişime geçilebilecek bir yer var mı? İnternette yabancı sitelerde böyle bir haber bulamadım. İletişim yolunu bildirirseniz sevinirim.

Yorumunuz: