İmkansızı Başardı Ödülün Sahibi Oldu “Çıplak Gözle Atomu Gözlemlemeyi Başardılar”

İmkansızı Başardı Ödülün Sahibi Oldu “Çıplak Gözle Atomu Gözlemlemeyi Başardılar”. Maddenin en küçük yapıtaşlarından atomlar normalde ancak çok güçlü özel mikroskoplarla görüntülenebiliyor. İngiliz bir araştırmacı ise imkansızı başardı. Lazerler ve özel bir elektrik alanı kullanan fotoğrafçı tek bir atomu sıradan bir fotoğraf makinesiyle görüntülemeyi başardı.

Fotoğrafın ortasında küçük mavi nokta tek bir atom.

Daha doğrusu, tek bir stronsiyum atomundan yansıyan ışık. Maddenin en küçük yapı taşlarından atomları çıplak gözle görmek imkansız. Oxford üniversitesi quantum fiziği uzmanı David Nadlinger ise, özel bir düzenekle imkansızı başardı.

Nadlinger, iyon tuzağının ultra-yüksek vakum odasının penceresinden bakarak fotoğrafı çekti. Ayrıca, 50 mm’lik bir mercek, uzatma tüpleri ve renkli jellerle donatılmış iki flaş ünitesi kullandı. Genellikle yakın plan fotoğrafçılığında kullanılan uzatma tüpleri, bir lensin odak uzaklığını artırmakta.

Tek bir stronsiyum atomunu iki milimetre aralıklı iki metal elektrod arasındaki bir manyetik alanda hareketsiz tutan Nadlinger, atomun üzerine mavi ve mor renkte lazerler yansıttı. Lazerlerin ışığı atomdan yansıdı. Uzun pozlama ile fotoğraf makinesi tarafından bu şekilde kaydedildi.

Tarihte ilk olan fotoğraf Nadlinger’e İngiltere Mühendislik ve Fizik Araştırma Konseyi’nin birincilik ödülünü kazandırdı.

Kaynak : NTV & Sciencealert

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: