Hidrojen Yakıtı Üretmek İçin Güneş Enerjisi Kaynak Olabilir

a5bb7 hidrojen yakc4b1tc4b1 c39cretmek c4b0c3a7in gc3bcnec59f enerjisi kaynak olabilir
a5bb7 hidrojen yakc4b1tc4b1 c39cretmek c4b0c3a7in gc3bcnec59f enerjisi kaynak olabilir

Hidrojen Yakıtı Üretmek İçin Güneş Enerjisi Kaynak Olabilir. Cambridge Üniversitesi’nden bilim adamları, güneş enerjisini kullanarak biyokütleden hidrojen yakıtı üretmek için daha kolay, daha az enerji yoğun bir yöntem geliştirdiler.

Araştırmacılar, güneş, rüzgar ve biyokütle gibi yenilenebilir yakıtların verimliliğini maksimuma çıkarmayı araştırıyor.

Son araştırma konusu olan biyokütlenin, hidrojen yakıtına gazlaştırılması, kontrollü oksijen veya buhar miktarları ile 700 ° C’nin üzerindeki sıcaklıkları gerektirir.

Kimya Bölümü’nden Dr. David Wakerley, “Ham biyokütlede çok miktarda kimyasal enerji depolanmıştır, ancak rafine edilmemiş olduğundan karmaşık makinelerde çalışmasını bekleyemezsiniz. Sistemimiz biyolojik kütleyi oluşturan uzun, pis yapıları hidrojen gazı haline dönüştürme yeteneğine sahiptir ve bu daha kullanışlıdır. Güneş ışığını bir enerji kaynağı olarak kullanarak bu dönüşümün gerçekleşmesini sağlayan özel bir katalizör ve çözelti tasarladık. ”

Biyokütle esas olarak, lignoselülozdan oluşur; katı bir yapıdır, kristal halindeki selüloz elyafları, lignin ve hemiselülozla iç içe geçmiş olup, kırılması zordur. Bilim adamlarının yeni metodunda alkalin suya dalmış biyokütleye katalitik nanopartikül ekleniyor. Işığa maruz kaldığında, nanopartiküller enerji emer ve tepki verir, biyokütle hidrojen ve diğer organik kimyasallara dönüştürülür.

Bu teknoloji, Cambridge’teki Christian Doppler Laboratuarı’nda geliştirildi. Laboratuvar başkanı Dr. Erwin Reisner, “Güneş enerjisiyle çalışan teknolojimizi, yüksek sıcaklıkta gazlaştırma ve diğer yenilenebilir hidrojen üretim araçları için yeni ve uygulanabilir bir alternatif olarak görüyoruz” dedi.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: