Hidrofobik Boyalar Duvarlarda Kullanılmaya Başladı

Hidrofobik Boyalar Duvarlarda Kullanılmaya Başladı. ABD’nin San San Francisco kentindeki bazı semtlerde deneme amaçlı olarak duvarlara idrarı geri püskürten boya sürüldü.
Belediye yetkililerine göre “Bu boya, duvarlara tuvalet muamelesi yapanlara idrarlarını iade edecek”.
Yetkililer uygulama için Almanya’da gece kulüpleriyle dolu bir mahalleden ilham aldıklarını açıkladı.
Yılda 20 milyon kişinin ziyaret ettiği Hamburg’daki St Pauli mahallesinde sarhoşların idrarlarını dışarı yapmasını engellemek için bu boyalar kullanılmaya başlanmıştı.


Hamburglu yetkililer, BBC’ye uygulamanın sonuç vermeye başladığını söylemişti.
Üretici firma, “Ultra-Ever Dry” adlı boyanın duvarın yüzeyinde bir hava bariyeri oluşturduğunu ( super-hydrophobic ve oleophobic ) ve sıvının tamamını geri püskürttüğünü söylüyor.
San Francisco’da barlara yakın bölgeler ve evsizlerin çok olduğu mahallelerde dokuz ayrı yere duvarlara bu boyalardan sürüldü.

Duvarlara, İngilizce, Çince ve İspanyolca olarak “Durun… Uygun bir yerde rahatlayın” uyarıları asıldı.
Boyanın maliyetinin, idrarı temizleme maliyetinden çok daha düşük olduğu belirtiliyor.

Boya geçen yıl Japon Otomobil üretici Nissan tarafından da kullanılmaya başlanmıştı. Özel mühendislik çalışmalarıyla super-hydrophobic (Bir molekülün sudan kaçınma özelliği) ve oleophobic (Nokia, Apple ve Samsung gibi firmalar tarafından bazı dokunmatik ekranlarda parmak izi temizliği sağlaması nedeniyle kullanılıyor) maddelerinden üretilen nano teknoloji kaplama Ultra-Ever Dry, otomobil gövdelerine standart boya yöntemleriyle uygulanıyor ve araçların üzerinde yağmur, çamur ya da farklı diğer kirlerin tutunmasını zorlaştırarak uzak tutabiliyor. Bu teknolojiyi uygulayan ilk otomobil üreticisi olduğunu belirten Nissan, elde edilen sonuçlardan da oldukça memnun gözüküyor.

Ultra-Ever Dry teknolojisini tanıtmak adına Note otomobil modelini kullanan firma, şimdilik prototip temelli çalışmalara devam ediyor ve standart kullanım için uygun üretim yolları arıyor. Konu hakkında hazırlanan açıklayıcı tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Hidrofobik Boyalar Duvarlarda Kullanılmaya Başladı

 

Kaynak : bbcdonanimhaber

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: