Glikopolimerin, Protein İlacının Stabilitesini Geliştirdiği Belirlendi

853bc glikopolimerin protein c4b0lacc4b1nc4b1n stabilitesini gelic59ftirdic49fi belirlendi
853bc glikopolimerin protein c4b0lacc4b1nc4b1n stabilitesini gelic59ftirdic49fi belirlendi

Glikopolimerin, Protein İlacının Stabilitesini Geliştirdiği Belirlendi Yapılan araştırmada trehaloz esaslı glikopolimerin, insülini, ısı ve mekanik strese karşı koruduğu ve farelerde proteinin in vivo ömrünü uzattığı belirtildi. Polietilen glikol (PEG) gibi biyolojik olarak uyumlu polimerlerin tedavi edici özellikli proteinlere eklenmesi kan dolaşımındaki ömürlerini uzatabilir. Ancak bu polimerlerin birçoğu protein ilaçlarını vücudun dışında dengelemiyor. Protein ilaçları sıklıkla depolama ve nakliye esnasında soğutma ve dikkatli kullanım gerektirir; Aksi halde, hastalar için hayati tehlike oluşturan sonuçlar doğurarak etkisiz hale gelebilirler.

Araştırmacılar hem enjeksiyondan önce hem de sonra protein ilaçlarını stabilize edebilecek bir polimer geliştirdiler. İnsulin’e bağlandığında, yan zincirleri disakkarid trehalozu içeren glikopolimer, farelerde toksik etkileri olmayan proteinin ömrünü uzatı. Ayrıca, ısı ve mekanik strese maruz bırakıldığında, taşıma ve nakliye sırasında oluşabilecek koşullar nedeniyle insülinin test tüpünde birikmesini engelledi.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden Heather D. Maynard ve meslektaşları, trehaloz glikopolimerinin lizozim ve diğer enzimleri ısı ve dondurarak kurutmadan koruyabileceğini bulmuştu. Yeni çalışmada, glikopolimerin vücuttaki ve dışındaki protein ilaçlarını stabilize etme yeteneğini test etmek istediler. Diyabetli insanlarda kan glikoz düzeylerini düzenlemek için yaygın olarak kullanılan insülin üzerine yoğunlaştılar.

Farelerde yapılan testler şuana kadar olumlu sonuçlar verse de, araştırmacılar daha fazla klinik testin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: