Geliştirilen Yöntem, Çevre Dostu Yumuşatıcıların Üretimini Hızlandırabilir

7a263 gelic59ftirilen yc3b6ntem c387evre dostu yumuc59fatc4b1cc4b1larc4b1n c39cretimini hc4b1zlandc4b1rabilir
7a263 gelic59ftirilen yc3b6ntem c387evre dostu yumuc59fatc4b1cc4b1larc4b1n c39cretimini hc4b1zlandc4b1rabilir

Geliştirilen Yöntem, Çevre Dostu Yumuşatıcıların Üretimini Hızlandırabilir. 1960’lı yıllarda, çamaşır yumuşatıcıların piyasaya çıkışı ile kaba, kırışık kıyafetler yumuşak, daha rahat giysiler haline geldi. Ancak yakın tarihli haberlere göre, son zamanlarda, ürünlerin popülaritesi potansiyel çevresel etkiler nedeni ile oluşan endişeler yüzünden kısmen azaldı.

Araştırmacılar, daha yeşil çamaşır yumuşatıları geliştirdiler ve çalışmaları ACS ‘The Journal of Physical Chemistry B.’de yayınlandı.

Çamaşır yumuşatıcıların temel bileşenleri, durulama döngüsü sırasında giysilere yapışan ve daha yumuşak hissettiren bileşikler olan yüzey aktif maddelerdir. Bilim adamları onlarca yıldır çamaşır yumuşatıcılar üzerinde çalışıyorlar ve birçoğu giyim üzerine yağlayıcı bir tabaka oluşturarak yüzey aktiflerin çalıştığına inanıyor. Ancak bugüne kadar hiç kimse yumuşatıcıların moleküler düzeyde nasıl çalıştığını bilmiyor. Evdokia K. Oikonomou, Jean-François Berret ve arkadaşları, daha çevre dostu ürünler geliştirmek için ilk adım olarak pamuklu kumaş ile çamaşır yumuşatıcıları arasındaki etkileşime daha yakından bakmak için yeni bir yöntem geliştirmeye karar verdiler.

Araştırmacılar, ticari çamaşır yumuşatıcılarında sıklıkla kullanılan çift katlı bir katyonik yüzey aktif maddenin, ışık saçılması ve optik ve elektron mikroskobu gibi çok sayıda tekniği kullanarak doğal selüloz nanokristallerle (pamuklular için) nasıl kombine edileceğini inceledi. Çalışma yüzey aktif madde konsantrasyonunun kabarcık boyutunu etkilediğini gösterdi.

Sürfaktan konsantrasyonu, bu kabarcıkların kendilerini nasıl düzenlediklerini de etkilerken, bazen birbirleri arasında birden fazla tabaka oluşturacak şekilde yerleşti. Araştırmacılar, tekniklerinin imalatçıların çamaşır yumuşatıcılarının verimliliğini değerlendirmesini hızlandıracağını ve piyasaya daha yeni, daha çevre dostu ürünlerin daha hızlı alınmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Makaleye Ulaşabilmek İçin : http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.jpcb.7b00191

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: