Geliştirilen Yeni Esnek Sensör Teknolojisi, Katlanabilir Ekran Teknolojinin Gelişmesine Yardımcı Olabilir

b7283 gelic59ftirilen yeni esnek sensc3b6r teknolojisi katlanabilir ekran teknolojinin gelic59fmesine yardc4b1mcc4b1 olabilir
b7283 gelic59ftirilen yeni esnek sensc3b6r teknolojisi katlanabilir ekran teknolojinin gelic59fmesine yardc4b1mcc4b1 olabilir

Geliştirilen Yeni Esnek Sensör Teknolojisi, Katlanabilir Ekran Teknolojinin Gelişmesine Yardımcı Olabilir. Bir telefon boyutuna katlayıp cebinize koyduğunuz bir tableti veya vücudunuzun hareketlerini ve işaretlerinizi hissedecek bir yapay cilt düşünün. British Columbia Üniversitesi‘nde geliştirilmiş yeni, ucuz bir sensör, bu gibi gelişmiş cihazların gerçek olmasına yardımcı olabilir.

Sensör, silikon katmanları arasına sıkıştırılmış, farklı dokunuş türlerini tespit edebilen, oldukça iletken bir jel kullanıyor.

Daraltılmış, katlanmış veya bükülmüş haldeyken bile sallama ve vurma dahil olmak üzere tüm hareketleri algılayabiliyor.

Doktora öğrencisi olan araştırmacı Mirza Saquib Sarwar “IPhone’un 3D Touch‘ı gibi basıncı algılayan sensörler ve Samsung’un AirView gibi gezinen bir parmak algılayabilen bazı sensörler var. Katlanabilir, şeffaf ve gerilebilir sensörlerde var. Amacımız, tüm bunları bir araya getiren bir cihaz.

Science Advances’teki yayınlanan bir makalede açıklanan prototip, 5 cm x 5 cm ölçülerinde ancak, jel ve silikon da dahil olmak üzere ucuz ve yaygın olarak kullanılan malzemeler kullanıldığı için kolaylıkla bu ölçüler büyütülebiliyor.

“Bu sensörleri oda büyüklüğündeki bir versiyonunu metrekare başına sadece bir kaç dolar karşılığında elde etmek ve daha sonra bu sensörleri, şeffaf, gerilebilir bir dokunmatik ekran gerektiren her yere duvara, zemine veya vücudun yüzeyine koymak mümkündür”.
Üretim ucuz olduğu için, sağlık monitörleri, tek kullanımlık giyim eşyalarında da bu teknoloji rahatlıkla kullanılabilir.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: