Geliştirilen Sıvı Metal Yeni Bir Elektronik Çağ Yaratabilir

85ada gelic59ftirilen sc4b1vc4b1 metal yeni bir elektronik c387ac49f yaratabilir
85ada gelic59ftirilen sc4b1vc4b1 metal yeni bir elektronik c387ac49f yaratabilir

Geliştirilen Sıvı Metal Yeni Bir Elektronik Çağ Yaratabilir. Bilim adamları, gelecekteki elektronik sistemler için kullanılabilir kendi kendini itebilen sıvı metaller geliştirmeye çalışıyor. Güncel elektronik teknolojisi katı hal bileşenli sabit metalik parçalar ve yarı iletkenlere dayanmaktadır. Araştırmacılar mümkün olduğunca yeni devreler oluşturmak için birbirleri ile iletişim halinde, canlı hücreler gibi hareket eden yumuşak devre sistemlerini araştırıyor.

Bir çalışmada, Avustralya RMIT Üniversitesi’nden Profesör Kalantar-Zadeh ve araştırmacılar,ilk olarak farklı metalik elementlerin sıvı damlacıkları suyun içerisine daldırdı. Kalantar-Zadeh ; “Ayrıca simetri kırılmasını ve atomların üç boyutlu serbestçe hareket etmelerini sağlamak için iyonik içeriğe sahip başka sıvı içine bu metalik sıvı damlacıkları koyduk. Bu su içindeki asit, baz ve tuz bileşenlerinin konsantrasyonları ayarlandı ve etkiside ayrıca araştırıldı. Böylelikle dışarıdan mekanik, elektronik veya optik bir uyarana ihtiyaçımız kalmadan sıvı metali hareket ettirebildik”.

Devreleri yaratmak için sıvı metalin tek bir damlası ile, son derece iletken metalik bir yapı elde edilebiliyor. Galyum şimdiye kadar toksik olmayan yapılar için iyi sonuçlar vermiştir.

Kalantar-Zadeh” bu sayede bağımsız faaliyete geçebilen nesnelerin, anahtarlar ve pompaların harekete geçmesini sağlayabiliriz”. diyor

Geliştirilen Sıvı Metal Yeni Bir Elektronik Çağ Yaratabilir

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: