Geliştirilen Ağaç Filtreler Sulardan Toksik Boyaları Giderebiliyor

Geliştirilen Ağaç Filtreler Sulardan Toksik Boyaları Giderebiliyor. Maryland Üniversitesi’ndeki mühendisler, suyun filtrelenmesi için odun parçalarının kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdiler. Enerji Araştırma Merkezi’nden Liangbing Hu ve meslektaşları odun üzerine nanopartiküller ekledi, sonra toksik boyaları sudan filtrelemek için kullandılar.

Ekip, ıhlamur ağacı parçalarını palladyum içine batırdılar (egzozdan çıkan kirleticileri uzaklaştırmak için arabaların katalitik konvertörlerinde kullanılan bir metal). Bu yeni filtrede, paladyum boya parçacıklarına bağlanır. Odunun doğal kanalları, su ve besin maddelerini yapraklarla kökler arasında hareket ettirir, şimdi ise toksik boya parçacıklarının verimli bir şekilde uzaklaştırılması için suyun nanopartiküllerin üzerinden akmasına izin veriyor. Metilen mavisi ile renklendirilmiş su yavaşça odun parçaları boyunca damlar ve berraklaşır.

Malzeme bilimi yüksek lisans öğrencisi olan Amy Gong “Atıksuların toksik boya parçacıklarının bulunduğu alanlarda kullanılabilir” dedi.

Araştırmacılar, filtreyi diğer filtre türleriyle karşılaştırmadılar; Bunun yerine, odun parçalarının kirleri temizlemek için kullanılabileceğini ispatlamak istiyorlar.

Projedeki araştırmacı Liangbing Hu, “Şu anda, kurşun ve bakır gibi ağır metalleri sudan uzaklaştırmak için bir odun filtresi kullanmaya çalışıyoruz” dedi. “Ayrıca, gerçek sanayi uygulamaları için teknolojiyi ölçeklendirmekle de ilgilendik. ”
Hu, materyal bilimi profesörü ve Maryland Enerji Araştırma Merkezi Üniversitesi üyesidir.

Araştırma 31 Mart 2017’de ACS Nano dergisinde yayınlandı. Ekip daha önce odundan bir pil ve bir süper kondansatör üretti.

Makaleye ulaşmak için : http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsnano.7b01350

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: