Geleceğin Kağıtları: Mürekkep Yok, Yazılar Işık İle Basılacak

a473b gelecec49fin kac49fc4b1tlarc4b1 mc3bcrekkep yok yazc4b1lar ic59fc4b1k c4b0le basc4b1lacak
a473b gelecec49fin kac49fc4b1tlarc4b1 mc3bcrekkep yok yazc4b1lar ic59fc4b1k c4b0le basc4b1lacak

Geleceğin Kağıtları: Mürekkep Yok, Yazılar Işık İle Basılacak. Kağıt üretimindeki olumsuz çevresel etkileri azaltmak amacıyla, yeni bir araştırmacı ekibi, UV ışıkla basılabilen, 120 ° C’ye (250 ° F) kadar ısıtıldığında silinecek, yazdırılabilir bir kağıt geliştirdi ve 80’den fazla kez yeniden yazdı. Işıkla basmanın sırrı, nanoparçacıkların renk değiştiren kimyasında yatar. İnce kaplaması konvansiyonel kağıda kolayca yazdırılacak şekle dönüştürülmesi için uygulanabilir.


Araştırmacı Wenshou Wang, Çin’deki Shandong Üniversitesi, California Üniversitesi, Riverside Üniversitesi ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarından bilim insanları, Nano Letters‘ın yakın tarihli bir sayısında yeniden yazdırılabilen kağıt hakkında bir makale yayınladı.

“Çalışmamızın en büyük önemi, konvansiyonel kağıtla aynı his ve görünüme sahip, mürekkep içermeyen, ışıkla yazdırılabilir, yeniden yazılabilir bir kağıt üretmek için katı hal photoreversible renk değiştirme sisteminin yeni bir sınıfının geliştirilmesidir. Riverside Üniversitesi, Kimya Profesörü Yadong Yin, Phys.org’a verdiği demeçte. “Çalışmalarımızın modern toplum için muazzam ekonomik ve çevresel yararları olduğu düşünülüyor.”

Çalışmada, ışığa maruz kaldığında belirli kimyasalların renk değiştirme yeteneğinden yararlanmaktır, ancak geçmişte bu yaklaşım kararlılık, sınırlı geri döndürülebilirlik, yüksek maliyet, toksisite ve sıradan boyayı uygulamada zorluklarla karşı karşıyaydı.

Yeni çalışmada geliştirilen hafif yazdırılabilir kağıt, teknolojiyi bu alanların tümünde iyileştirir ve teknolojiyi uygulamaya daha yakın hale getirir; bu, bilgilerin basıldığı ve yalnızca kısa bir süre için gerekli olduğu herhangi bir ortamda kullanılabilir.

Yin, “Yeniden yazılabilir kağıt, gazete, dergi, afiş, not defteri, ürün ömrü göstergeleri, oksijen sensörleri ve yeniden yazılabilir etiketler gibi geçici bilgi kaydı gerektiren yerlerde kullanılabilir”.

Yeni kaplama iki tür nanopartikülden oluşur:

– Prusya mavisinden yapılmış, elektron kazandığında renksize dönen ucuz, toksik olmayan mavi pigment,
– Titanyum dioksit (TiO2), UV ışığa maruz kaldığında kimyasal tepkimeleri hızlandıran bir fotokatalitik malzeme.

 

Prusya mavisi ve TiO2 nanoparçacıkları eşit olarak karıştırıldıktan sonra ve kağıda kaplandıklarında, düz baskısız kağıt katı mavi renkte görünür. Metin veya görüntü basmak için, kağıt UV ışığına maruz kalır; bu ışık, TiO2 nanoparçacıklarını photoexcites eder. Prusya mavisi elektron kazandığı için mavi rengini kaybeder.

Yazdırıldıktan sonra kağıt, en az beş gün boyunca yüksek (5-μm) çözünürlükte yapısını korur ve ortam koşullarında oksidasyon ile yavaş yavaş maviye döner. Kağıdı daha çabuk silmek için, yaklaşık 10 dakika ısıtılabilir.

Araştırmacılar, hafif baskılı kağıdın ticari bir ölçekte üretildiğinde ucuz olacağını öngörüyor.

Yin; “Işık basılabilir kağıdın aslında konvansiyonel kağıt ile rekabetçi maliyeti var. Kaplama malzemeleri ucuzdur ve kaplama, ıslatma veya püskürtme gibi basit işlemlerle konvansiyonel kağıdın yüzeyine uygulanabileceğinden üretim maliyetinin de düşük olması beklenmektedir. Baskı işlemi ayrıca geleneksel mürekkep gerektirmez, en önemlisi yazdırılabilir kağıdı 80 kere tekrar kullanılabiliriz, bu da genel maliyeti önemli ölçüde düşürür “dedi.

Gelecekteki planlar, teknolojiyi pratik kullanıma yakınlaştırmaya odaklanmaktadır.
Yin, “Bir sonraki adımımız, hızlı yazdırmayı sağlamak için bu yeniden yazılabilir kağıtla çalışacak bir lazer yazıcı oluşturmak” diyor. “Tam renkli baskıyı gerçekleştirmek için etkili yöntemlere de bakacağız.”

Kaynak : physİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: