FabLab İle Herkes Kendi Ürününü Geliştirecek

FabLab İle Herkes Kendi Kendi Ürününü Geliştirecek. BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tüm araştırmacıların kendi fabrikaları gibi kullanabilecekleri dijital üretim ve tasarım laboratuvarlarını kurmaya başlayacaklarını bildirdi. Işık, “Fikrini ürüne dönüştürmek isteyen araştırmacılarımız, FabLab olarak adlandırılan bu laboratuvarlarda kendi prototiplerini geliştirecek, dünyadaki tüm buluşları görebilecek ve kendi buluşunu anında dünya pazarına sunabilecek” dedi.

Ülkede, “ortaya yeni bir şeyler koymak” adına büyük bir potansiyel olduğunu kaydeden Işık, şunları kaydetti: “Amerika ve Avrupa başta dünyanın dört bir yanında 400’ü aşkın sayıda olan bu laboratuvarlar, girişimcilerimiz için önemli bir fırsat olacak. Küresel FabLab ağına üye olacak bu yapılar, herkesin erişimine açık olacak. Söz konusu laboratuvarlar, hem yerel girişimcilerimizin uluslararası buluş ve icatlara erişimini sağlayacak hem de uluslararası araştırmacıları ağ yoluyla ülkemizdeki araştırmacılarla işbirliği yapmaya teşvik edecek.”

Türkiyede ilk FabLab İstanbul Kadir Has Üniversitesinde Kuruldu. Detaylı Bilgi : http://www.khas.edu.tr/news/1024
fablab1

İkinci ise İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) desteği ile Ödemiş Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında Ödemiş’te kurulan “FabLab Ödemiş Atölyesi oldu. Detaylı Bilgi : http://fablab-odemis.com/

0060e62cf7c869b03300254ca743ee3c_XL

FabLab Nedir?

FabLab, yani Fabrikasyon Laboratuvarı:

Massachusetts Institute of Technology (MIT) dahilinde üretilmiş, dünya çapında 400’den fazla örneği bulunan bir konsept.

Türkiye’de iki kardeş FabLab bulunuyor, FabLab İstanbul ve FabLab Ödemiş. Fablab Ödemiş, İzmir Kalkınma Ajansı’nın mali desteği ile Ödemiş Belediyesi tarafından kuruldu ve yürütülüyor. Zengin endüstriyel geçmişi ve güçlü insan kaynağı potansiyeliyle Ödemiş’te böyle bir dijital üretim mekanı bulunması hem Ödemiş’e, hem İzmir’e, hem de bölgeye ciddi olanaklar sunuyor.

FabLab atölyeleri klasik üretim yöntemlerini yeni teknolojilerle, bileni öğrenmek isteyenle, fikri olanı üretim imkanıyla buluşturuyor. Dünyadaki örnekler içinde en kapsamlı makine parklarından birine sahip olan FabLab Ödemiş de “Neredeyse Her Şeyi Yapabilmek” şiarını en iyi biçimde temsil ediyor.

Dijital üretim FabLab’ın merkezinde yer alıyor. Bu şekilde ustalaşmak için gereken süre azalıyor, üretilebilecek “şey”ler artıyor. Bilgisayar kontrollü makinelerde ustalaşmak için edinilen beceriler tek bir alanla sınırlı kalmıyor, kullanıcılara pek çok farklı tekniğe uyarlanabilir geniş bir temel sağlıyor.

FabLab Ödemiş herkesin kullanımına açık. Yediden yetmişe, üretimin herhangi bir seviyesiyle ilgilenen herkes bu mekanda eğitimlere katılarak kendini geliştirebiliyor, öğrendiklerini tanıştığı yeni insanlarla paylaşarak kendi potansiyelini daha da artırabiliyor. FabLab’da bireysel girişimciler, lise ve üniversite öğrencileri, üretim alanlarında çalışanlar, ürün tasarımcıları, KOBİ’ler, kurumsal firmalar dahil olmak üzere herkese hitap eden olanaklar bulunuyor.

FabLab İle Herkes Kendi Ürününü Geliştirecek

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: