Elektrokimyasal Teknik İle Deniz Sularındaki Ağır Metallerden Kurtulabiliriz

66f96 elektrokimyasal teknik c4b0le deniz sularc4b1ndaki ac49fc4b1r metallerden kurtulabiliriz
66f96 elektrokimyasal teknik c4b0le deniz sularc4b1ndaki ac49fc4b1r metallerden kurtulabiliriz

Elektrokimyasal Teknik İle Deniz Sularındaki Ağır Metallerden Kurtulabiliriz. Elektrokimyasal teknik ile, sadece yedi gün içinde metal bakımından zengin deniz suyundaki nikelin % 24’ü yakalanabilir. Yeni Kaledonya’nın Güney Pasifik adasındaki araştırmalara göre, su ısıtıcıları ve çaydanlıkların içinde kireç kalıntısı oluşmasına neden olan süreç, deniz suyundaki nikel kirliliğinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Nikel madenciliği Yeni Kaledonya’da önemli bir endüstridir. Küçük ada, dünyanın en büyük metal üreticisinden biridir. Ancak, geniş açık ocaklar ve şiddetli yağışların kombinasyonu, kurşun ve diğer metaller ile birlikte önemli miktarda nikelin adanın çevresindeki sularda birikmesine neden oluyor. Bu nikel kirliliği, insan sağlığı için tehlikeli olabilir, çünkü gıda zinciri yukarı taşınırken balık ve kabuklu deniz hayvanlarının bedenlerinde dahada yoğunlaşır.

Fransa La Rochelle Üniversitesi’nden bir çevre mühendisi olan Marc Jeannin ve Noumea’daki Yeni Kaledonya Üniversitesi’ndeki meslektaşları katodik koruma yöntemini ( korunacak metal yapıyı oluşturulacak bir elektrokimyasal hücrenin katodu haline getirerek metal yüzeyinde yürümekte olan anodik reaksiyonların durdurulmasıdır. Katodik korumada amaç, korunacak olan metalin potansiyelini anodun açık devre potansiyeline kadar polarize etmektir. ) kullanıp kullanamayacaklarını merak etti. Bu yöntem, okyanustaki metalik yapılardaki korozyonu kontrol etmek için kullanılmaktadır, bu yöntem nikelin bir kısmını sudan çekmek için kullanılacak.

Deniz suyundaki bir metale zayıf bir elektrik akımı uygulandığında, kalsiyum karbonata ve magnezyum dihidroksitin suda çökelmesine ve metal yüzeyinde kalkerli bir kütle oluşmasına neden olur. Süreç, nikel gibi metalik kirleticiler varlığında incelenmemişti ve araştırmacılar, nikel iyonlarının bir kısmının bu kalkerli tortularda sıkıştığını öğrenmek istiyorlar.

Ekip, NiCl2 tuzuyla kaplanmış yapay deniz suyunun bir miktarına bir galvanizli çelik tel yerleştirdi ve yedi gün boyunca zayıf bir akım geçirdi. Kısa sürenin sonunda, başlangıçta bulunan nikelin % 24’ünün kireç tabakası tortularında sıkıştığını buldular.

Jeannin, bu, nikel kirliliğini gidermek için ucuz ve basit bir yol olabilir. ‘Bütün kirliliği giderebiliriz, ancak bunun bir sınırı olabilir,’ diyor.

Jeannin, özellikle, Nikel sızıntısının yüksek olduğu yerlerde denize giren miktarın azaltılmasına yardımcı olması için böyle bir sistemin kurulabileceğini önermektedir. “Az gözlem gerektirir ve güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlanabilir. Kireçtaşı içine sıkışan nikel ve diğer kirleticiler geri kazanılabilir ve geri dönüştürülebilir” diyor.

Jeannin, Fransa ve Yeni Kaledonya’daki şirketler ile birlikte çalışarak, sistemin endüstriyel ölçekte kurulup kurulamayacağının belirlenmesine yardımcı olacak bir pilot proje geliştirdiğini söyledi.

Kaynak : Chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: