Dünya’yı Fosil Yakıtlardan Kurtarana 20 Milyon Dolar Ödül

Dünya’yı Fosil Yakıtlardan Kurtarana 20 Milyon Dolar Ödül. XPrize Vakfı tarafından organize edilen Yarışmada, fosil yakıtlardaki karbondioksit salınımının azaltılmasına ilişkin sorunun cevabına bulana 20 milyon dolar verilecek.
Vakfın internet sitesinden yapılan duyuruda, Kanadalı 13 enerji firmasından oluşan COSIA (Canada’s Oil Sands Innovation Alliance) Grubu ile NRG Enerji‘nin sponsor olduğu yarışmada, “Fosil yakıtların kullanımında karbondioksit salınımı nasıl azaltılır?” sorusunun cevabın bulacak kişi ya da kişilere 20 milyon dolar ödül verileceği açıklandı.

Yarışma otomotivden giyime, yapı sektöründen tekstile kadar her alandaki karbon dioksit emisyonlarının düşürülmesi ve fosil yakıtların ortadan kaldırılmasını kapsıyor. Ve olası çözümlerin mümkün olan en geniş uygulanabilirliğini göstermek amacıyla, yarışma iki parça olacak: biri kömür santrali de test teknolojilerine odaklanmış ve bir bir doğal gaz santralinin de test teknolojilerine odaklanmış.

Cevabı bulmak isteyenlere 4,5 yıl süre verilirken, katılımcılardan karbondioksit salınımını dönüştürerek, kullanımı kolay ve geniş ürünler ortaya çıkaracak teknolojiler geliştirmelerini isteniyor.

Başvuru için : http://carbon.xprize.org/

XPrize Vakfı, daha önce de Google tarafından finanse edilen 30 milyon dolar ödüllü “Ay’a en kolay nasıl gidilir?” yarışmasını organize etmişti.

Karbon azaltımı araştırması da 20 milyon dolarla en yüksek para ödüllü ikinci yarışma unvanına sahip oldu.

Dünya'yı Fosil Yakıtlardan Kurtarana 20 Milyon Dolar Ödül

Kaynak : Milliyet & carbon.xprize

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: