Dünya’nın İlk Molekül Otomobil Yarışması “NANOCAR” Başlıyor

dfd01 dc3bcnyanc4b1n c4b0lk molekc3bcl otomobil yarc4b1c59fmasc4b1 nanocar bac59flc4b1yor
dfd01 dc3bcnyanc4b1n c4b0lk molekc3bcl otomobil yarc4b1c59fmasc4b1 nanocar bac59flc4b1yor

Dünya’nın İlk Molekül Otomobil Yarışması “NANOCAR” Başlıyor. Kimyagerlerin ve fizikçilerin kullanacağı nanoteknolojik arabalar “Nanocar’lar”, 28-29 Nisan 2017 tarihleri arasında Toulouse’de (güneybatı Fransa) uluslararası bir molekül otomobil yarışında ilk kez yarışacak. Birkaç yüz atomdan oluşan araçlar, yarışın 36 saati boyunca her dakikada elektrikli darbelerle güçlendirilecek, yarış 100 nanometre( 0,0001 mm) uzunluğundaki altın plaka üzerinde yapılacak.

CNRS ((Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi- National Center for Scientific Research) tarafından düzenlenen yarışma, en başta bilimsel ve teknolojik bir meydan okumadır ve YouTube Nanocar Race kanalında canlı olarak yayınlanacaktır. Rekabetin ötesinde, kapsayıcı amaç, molekül makinelerinin gözlem ve kontrolünde araştırma geliştirmektir.

Nanocar Race, sadece bir yarışmanın ötesinde, moleküler makinelerin performansını ve bunları kontrol etmek için kullanılan bilimsel araçların test edilmesini amaçlayan gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilecek uluslararası bir bilimsel deneydir.

Yarış için Fransa, Almanya, Japonya, İsviçre, ABD ve Avusturya-ABD ortaklığı olmak üzere altı grubun yeterlilik aldığı ancak, bunların dördünün yarışabileceği bildirildi.

Bu yarışmanın düzenlenmesinde, her tür molekül otomobili için taramalı elektron mikroskobunun uyarlanması ve otomobil parkurunun seçimine kadar çok sayıda zorluk vardı. Katılan ekipler ayrıca, bu yarışa katılmak için sayısız ölçütleri (moleküllerin yapısını ve şeklini) karşılamakla kalmayıp bir dizi zor görevin üstesinden gelmek (mikroskop altındaki molekülleri yerleştirmek ve görselleştirmek) de üstesinden gelmek zorunda kaldılar. Mayıs 2016 sonundan önce  dokuz takımdan altısı seçildi ve dört tanesi Toulouse’daki 36 saatlik yarış için 28 Nisan 2017’de 4 uçlu mikroskopun başlangıç çizgisinde yerlerini alacak.

Yarış YouTube üzerinden izlenebilecek

Yüzlerce atom grubundan oluşmuş ultra minyatür arabanın start alacağı dünyanın ilk nano teknolojik araba yarışı ancak YouTube üzerinden izlenebilecek.

Bilim adamları yarış sırasında direksiyon tutmayacak ama iğneye benzer ve elektrik akımı üreten metal çubuklarla mikroskopun arkasından arabalara manevra yaptıracak.

CEMES-CNRS mikroskobu dünyadaki dört farklı deneycinin aynı yüzey üzerinde çalışmasına izin veren tek mikroskoptur. Anlaşılan gerçek bir “atom teknolojisi” başlıyor.

Yarış kuralları:

– Yarış alanı: 20 nm + bir 45 ° dönüş + 30 nm + bir 45 ° dönüş + 20 nm, toplam 100 nm

– Maksimum 36 saat maksimum süre

– Bir kaza durumunda birinin nanocar’ını değiştirmek için izin

– Birinin nanokaresine girmek yasaktır.

– Takım başına bir altın yüzey

– Başlamadan önce her yarışmacının alanını temizlemesi için azami 6 saat süre

– 36 saat boyunca strateji değişikliklerine izin verilmiyor

Daha fazla bilgi için : http://www2.cnrs.fr/

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: