Dünyanın En Büyük Teleskopu SKA’nın Yapımına Temmuz’da Başlanacak

dunyanin en buyuk teleskopu skanin yapimina temmuzda baslanacak
dunyanin en buyuk teleskopu skanin yapimina temmuzda baslanacak

Dünyanın en büyüğü olacak olan Square Kilometer Array (SKA) adlı teleskopun yapımına, temmuz ayında başlanacak. Çin’in SKA Bilim Ekibi Şefi Wu Xiangping, SKA projesinin tasarım aşamasından uygulama sürecine değin bütünüyle öne alınması sonucunda, SKA’nın yüzde 10’unun 2028 yılına değin tamamlanıp hizmete konacağını açıkladı.


Uluslararası bir proje olan SKA, sayısı 10’u aşan ülkenin ortaklığıyla yapılıp yönetilecek. Çin, 2019 yılında imzalanan SKA gözlemevine ilişkin konvansiyonun kurucu ve imzacısı olan yedi ülkeden biri. Çin’in SKA ekibi 10 alanda araştırma yürütecek. Wu, 10 yıl içinde, bunlar arasında kozmik iyonizasyonun araştırılması, pulsarların saptanması/bulunması, zamanın ölçümü ve yerçekimsel kuram testinin de bulunacağını belirtti.

Aynı zamanda Çin Halkı Danışma Konferansı üyesi de olan Wu, SKA projesi çerçevesinde oluşacak uluslararası işbirliği kapsamında Çin’in kendi bilimsel hedeflerini ve astronomik araştırmalara ilişkin kendi güzergahını bizzat saptayacak olduğunu söyledi ve Çin astronomlarının da evrenin keşfine yönelik daha çok katkılarda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: