Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Fas’ta Devreye Giriyor

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Fas’ta Devreye Giriyor. Dünyanın en büyük güneş termik santrali Fas’ın Ouarzazate kentinde gelecek ay içinde açılıyor ve 20 saat boyunca, 1 milyon kişiye yenilenebilir enerji getirmesi bekleniyor. Sahra’nın uçsuz bucaksız çöl ovaları üzerinde inşa edilen plant gündüzleri güneş ışığına sınırsız erişimi olacaktır ve ortaya çıkan ısı, tuzuda büyük miktarda eritmek için kullanılacaktır. Bu mekanizma neredeyse yirmi dört saat yenilenebilir enerji yerli halka erişim sağlayacak, sistem geceleri buhar türbinlerindeki güç ile enerjisini korumaya izin verecektir.


Suudi sermayeli şirket ACWA Power‘ın proje temsilcisi Paddy Padmanathan BBC ye açıklamalarda bulundu.” 35 futbol sahası büyüklüğündeki Parabolik aynalar gün boyunca Güneş’i izleyecek, böylece hareketli olan gökyüzünü kaçırmamış olacağız”. Yeni tesis 2020 yılına kadar Fas’ın yenilenebilir elektriğinin yüzde 42’sini sağlayacak planın parçası.

BBC yapılan açıklamada ülkenin ithal fosil yakıtlara yüzde 98 oranında bağımlı olmuştur ve şu hali hazırda İspanyadan elektrik ithal ediliyor, ancak FAS Kralı VI Muhammed Sahra çölünden güneş enerjisi, Atlantik kıyılarında rüzgar enerjisi ve hidro elektrik santralleri için büyük potansiyel olduğunu belirtiyor. İlgili bakanlar ise ilerleyen yıllarda avrupalı ülkelerin kendilerinden yenilenebilir enerji alabilmek için tekliflerde bulunacaklarını belirtiyor.

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Fas'ta Devreye Giriyor

 

Kaynak : sciencealert
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: