Denizanasından Esinlenilen Elektronik Cilt, İncindiğinde Parlıyor

Denizanasından Esinlenilen Elektronik Cilt, İncindiğinde Parlıyor. Protez ve robotlar için elektronik cilt teknolojileri, ufak bir dokunuş veya esintiyi algılayabilir. Ancak garip bir şekilde, bunu mümkün kılan sensörler zararlı bir darbeye karşı etkili bir şekilde tepki vermiyor. Şimdi araştırmacılar, ACS Applied Materials & Interfaces’da, darbe ile gelen basınç potansiyel olarak yaralanmaya neden olabilecek kadar yüksek olduğunda parlayan ( bir denizanasından esinlenen ) elektronik cildin geliştirilmesini bildiriyor.

Biyolojik cildin hassasiyetini taklit edebilen elektronik bir cilt, protez ve robotlar geliştirmek için büyük bir potansiyele sahiptir.

Günümüzdeki teknolojiler sadece zayıf basınçlar altında çok hassastırlar. Hasara neden olabilecek yüksek basınç altında, elektronik kaplamaların duyarlılığı kaybolur. Bu eksikliği gidermek için, Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki Bin Hu ve meslektaşları Atolla denizanalarından ilham aldılar. Bu biyolüminesans bir olaydır ve derin deniz canlısı çevre basıncında değişiklikler hissedebilir ve tehlike hissettiğinde önemli derecede yanıp söner.
Fiziksel bir tehdide yanıt olarak görsel bir uyarı fikrinden yola çıkarak, araştırmacılar elektrik ve optik sistemleri yeni bir elektronik cilde birleştirerek hafif ve yüksek kuvvet baskılarını test ettiler. Gümüş nanotelleri iki kat olacak şekilde, poli-dimetilsiloksan veya PDMS filme gömdüler. Bu katmanlar, bir esintiyle veya bir yaprağa temasla yaratılan hafif basınçlara yanıt olarak bir elektrik sinyali üretti. Gümüş nanotel elektrotları arasına yerleştirilen fosfor gömülü bir PDMS katmanıdır. Bu katman, fiziksel kuvvet arttıkça artan yoğunlukta tepki veriyor ve parlıyor.

Yazarlar, Çin’deki birçok devlet teşviğinden yararlanıyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: