Değişime Hazır Olun! Saç Boyaları Ortam Sıcaklığına Göre Renk Değiştirecek

c7ea1 dec49fic59fime hazc4b1r olun sac3a7 boyalarc4b1 ortam sc4b1caklc4b1c49fc4b1na gc3b6re renk dec49fic59ftirecek
c7ea1 dec49fic59fime hazc4b1r olun sac3a7 boyalarc4b1 ortam sc4b1caklc4b1c49fc4b1na gc3b6re renk dec49fic59ftirecek

Değişime Hazır Olun! Saç Boyaları Ortam Sıcaklığına Göre Renk Değiştirecek. The Unseen adlı bir İngiliz firması, çevredeki sıcaklık değişimi ile iki renk arasında değişebilen saç boyasını Londra Moda Haftasında tanıttı.

Boyalar, kullanılan boya türüne bağlı olarak saçların geçici olarak farklı renkler arasında değişimine izin verir. Boya siyah (soğuk) ila kırmızı (sıcak), siyah-beyaz, gümüş-mavi, mavi-beyaz ve siyah-sarı geçişlerini içermektedir. Boyalar birkaç yıkamadan sonra kalıcı bir hasar olmadan arındırılabiliyor.

İlginç icat, termal krom mürekkebi kullanarak çalışır. Ancak Unseen, geleneksel termokromik mürekkep zehirli olduğu için aynı teknolojiyi saç dökülmesine ve kişinin kafa derisine zarar vermeden uyguladı.


Bununla başa çıkmak için firma teknik bir belgede, toksik kısımların yerini “daha az toksik içerik maddeleri” ile değiştirdiğini ve bunun da önemli bir reformasyon ve test gerekliliği olduğunu söyledi.

The Unseen: “Boya, sıcaklık değiştiğinde kendiliğinden tersinir bir reaksiyona giren karmaşık bir karbon bazlı molekül kullanarak çalışır. Belirli bir sıcaklığın üzerinde “molekül formlarından biri diğerinden daha kararlıdır ve bu nedenle reaksiyon farklı ışık absorpsiyonu ile molekül üretir ve böylece farklı bir renk oluşur”

Her boyanın farklı sıcaklık aralığında aktive olduğu belirtiliyor, örneği kırmızıdan siyaha geçiş 31°C (88°F) de olmaktadır.

Kurucu Lauren Bowker, ürünün ticarileştirilmesini planladıklarını söyledi bu nedenle, tam olarak nasıl çalıştığına dair bazı gizlilikler ve tarifi içeren bazı konular hala düzeltilmelidir. Amacımız geçici bir boya değil, daimi bir boya yaratmak. Ürünün amacı sadece şık bir saç boyasını göstermek değil aynı zamanda gençleri bilim ve teknolojiye dahil etmeye teşvik etmektir.

Kaynak : iflscience

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: