Cüce Gezegen Ceres’de Organik Bileşikler Açısından Zengin Alanlar Tespit Edildi

a783f cc3bcce gezegen ceresde organik bilec59fikler ac3a7c4b1sc4b1ndan zengin alanlar tespit edildi
a783f cc3bcce gezegen ceresde organik bilec59fikler ac3a7c4b1sc4b1ndan zengin alanlar tespit edildi

Cüce Gezegen Ceres’de Organik Bileşikler Açısından Zengin Alanlar Tespit Edildi. ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dawn keşif uydusunun Görünür ve Kızılötesi Spektrometre (VIR) donanımını kullanan bilim adamlarının Ceres’in kuzey yarım küresindeki Ernutet krateri çevresinde metil ve metelin gibi işlev gruplarına ait organik bileşke izlerine rastladığını bildirdi.


Asfaltit ve kerit gibi katran benzeri hidro-karbonlardan arta kaldığı tahmin edilen bileşkeler her ne kadar krater bölgesinde bulunmuş olsa da meteor çarpmasıyla ortaya çıkan sıcaklığa dayanamayacakları için, büyük ihtimalle dışarıdan gelmediği, gezegenin kendi materyal yapısını içinde bulunduğu belirtildi.

Araştırma Ekibinden Simone Marchi “Ceres, amonyak içeren mineraller, su buzları, karbonatlar, tuzlar ve şu an organik materyallere sahip olduğuna dair kanıtlara sahip.” Bu yeni bulgu ile Dawn, Ceres’in yaşam için önemli bileşenler içerdiğini gösterdi.

Daha önceki çalışmalarda gerek Dawn gerekse diğer keşif uyduları cüce gezegende su buzullarının yanı sıra tuz, karbonat ve amonyak-yoğun kil gibi organik maddelerin varlığını keşfetmişti.

SwRI bilim insanları, Ceres’deki organik açıdan zengin alanlarla ilişkili jeolojiyi inceliyorlar. Şafak uzay aracı verileri, Ernutet kraterinin çevresinde, organik konsantrasyonların keşfedildiği bir bölgedir (“a” ila “f”). Renk kodlaması, organik absorpsiyon bandının mukavemetini gösterir, daha sıcak renkler en yüksek konsantrasyonları belirtir.

Marchi, “Toplam bölge çok kraterli ve eski gibi görünüyor ancak Ernutet kraterinin kenarları nispeten taze görünüyor” dedi. Organik açıdan zengin alanlar, Ceres’in endojen materyali olan karbonat ve amonyaklı türler içerdiğinden, organik maddelerin harici bir çarpma aracıyla gelebileceğini imkansız hale getirdi. ”

Yeni organik bileşkelerin keşfi, cüce gezegenin canlı yaşamının oluşması için gerekli yapı taşlarını içeren karmaşık bir kimyasal çevreye sahip olduğunu ortaya koydu.

950 kilometrelik çapıyla Güneş Sistemi’ndeki en büyük asteroit olan Ceres, Güneş sisteminin erken dönem oluşumlarını yansıttığı düşünüldüğü için astronomların yoğun ilgi gösterdiği bir gök cismi. Ceres’in 4.5 milyar yıl önce güneş sistemimizde ortaya çıktığı düşünülüyor.

NASA’nın 2007 yılında uzaya yolladığı Dawn, ilk 2011 yılında aynı asteroit kuşağındaki cüce gezegen Vesta’da ulaşmış, yörüngede 14 ay keşif faaliyeti yürüttükten sonra 2012 sonunda Ceres’e doğru yola çıkmıştı. Uydu, Mart 2015’ten bu yana Ceres yörüngesinde incelemeler yapıyor.

Kaynak : sciencedaily & A.Aİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: