Çinli Bilim İnsanları Yeni Nesil Roket Yakıtı Geliştirdi

Çinli Bilim İnsanları Yeni Nesil Roket Yakıtı Geliştirdi. Çinli bilim adamları bugüne kadarki iyonik sıvı roket yakıtlarının aksine kısa ateşleme süreli, düşük vizkoziteli daha güvenli kimyasal itici yakıt türü geliştirdiler.


Çin Fizik Mühendisliği Akademisinden Qinghua Zhang ve meslektaşları , daha yaygın olarak kullanılan zehirli ve istikrarsız hidrazin bazlı yakıtların yerini alabilecek borohidrid zengin iyonik sıvılar, geliştirdi.

Ekip, sıvı oksidan reaksiyona giren iyonik sıvı damlacıkları yakalamak için yüksek hızlı fotoğrafçılık tekniklerini kullandılar. Borohidrid anyonları içeren iyonik sıvılar [BH4]– ve [BH2(CN)2] Yeşil kimyasal itici gazlar arayışında öncü konumdadır. Onların yanıcı özelliklerinin güçlü bir indirgeyici işlevi görmesinin nedeni borohydrogenin zengin karşıt iyon yapısından kaynaklanmaktadır. Ancak zorluk olarak atmosferik neme karşı istikrarı biraz zayıftır.Grubun yeni köprülü anyon yakıt su ile daha zayıf etkileşime girer hidrofobik yapısı ile ulaşımda kolaylık sağlaması düşünülüyor.

Çinli Bilim İnsanları Yeni Nesil Roket Yakıtı Geliştirdi

Kaynak : http://www.rsc.org/İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: