BMW ve Solid Power, Elektrikli Araçlar İçin Yeni Nesil Katı Hal Pilleri Geliştiriyor

BMW ve Solid Power, Elektrikli Araçlar İçin Yeni Nesil Katı Hal Pilleri Geliştiriyor. BMW ve Solid Power şirketi birlikte çalışarak, elektrikli araçlarda sürüş mesafesini uzatmak için yeni nesil katı hal pilleri geliştirecekler


2012’de kurulan Solid Power, lityum iyon pillerde sıvı elektrolitlerin yerini tutan inorganik materyalleri geliştirdi. Katı elektrolitli piller, standart lityum iyon pillerden daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir.

Sülfür esaslı katı elektrolit ayrıca 150 ° C’ye kadar olan sıcaklıklara dayanabilir, bu da sıvı elektrolit içeren pillerin yanmasına neden olan sorunu ortadan kaldırmaktadır. Sıvı elektrolitler, uçucu ve yanıcı bileşenleri içerir.

Yeni elektrolitin yanı sıra, Solid Power, katı hal pillerin kullanım ömrünü arttırmak için polimer bağlayıcılar geliştirdi ve elektrolitin, lityum iyonlarını pil elektrodları arasında güvenli ve etkili bir şekilde geçirebilmesini sağlamak için bir kaplama işlemi yaptı.

BMW, “Bu teknoloji, BMW Group’un elektrikli araçlarına uzun sürüş aralığı sağlamada ve yüksek sıcaklıklara dayanabilecek daha uzun raf ömrüne sahip bir piller geliştirmek adına büyük bir potansiyele sahiptir” diyor.

ABD’li otomobil üreticileri, 2020 yılına kadar ise kWh başına 125 $ elektrikli bir araç aküsü fiyat hedefliyor. Ancak, danışmanlık firması McKinsey & Co.’nun yaptığı tahminlere göre, fiyatlar on yılın sonunda kWh başına 190 $ a kadar düşecek.

Kaynak : ACSİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: