Biyo Bazı Kompozitlerin Daha Büyük Ölçekte Üretilebileceği Prosesler Geliştiriliyor

Biyo Bazı Kompozitlerin Daha Büyük Ölçekte Üretilebileceği Prosesler Geliştiriliyor. Almanya’daki Chemnitz Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, cam ve karbon elyaf takviyeli plastiklere alternatif olarak büyük ölçekte üretilebilen bir dizi biyolojik esaslı elyaf-plastik bileşiği geliştirdiler.

Araştırma görevlisi Ahmed-Amine Ouali, “Cam veya karbon elyafın keten gibi doğal elyaflarla değiştirildiğini” söyledi. ‘Plastik matrisimiz yenilenebilir kaynaklardan oluşan bir biyopolimerdir. Araştırmacılar, sürekli filamanların kullanılması, bileşiğin liflerin yönünde son derece katı ve oldukça sert olmasını sağladığını söylüyor.

Araştırmacıların asıl amacı plastik ve doğal elyaftan yarı mamullerin büyük ölçekli olarak üretilebildiği bir prosedür geliştirmektir. Film yığma teknolojisi şu anda yaygın bir uygulamadır. Bu prosedürde, tek katmanlar (örneğin plastik-film artı kıvrık olmayan kumaş artı plastik-film) bir ısı presine yığılır, basınç altında eritilir, çıkarılır ve başka bir makinedeki plakalara işlenir. Sürekli prosedür için, MERGE araştırmacısı yeni bir kalender tasarlamıştı. Ouali : ‘Doğal liflerin cam veya karbon fiberlerin aksine özel bir özelliği var: kolayca sıvıları emiyorlar. Dolayısıyla işlemden önce kurumaları gerekiyor, “dedi.  ‘Enstitüde, kabaca aralıksız çalışan bir kurutucu fabrikası geliştirdik. Bu şekilde kurutulmuş elyaf, nemli ortam havasına hemen hemen hiç temas etmez.

Omega-kalender, keten elyaf ve plastik filmlerin teorik olarak sürekli olarak beslenebileceği, ısıtılacağı ve presleneceği birkaç silindirden oluşur.

Emprenye işlemi ve termoplastik reçinelerin soğutulmasından sonra, elyaf matris ve yarı mamul ürün tamamlanır.

Üretim prosedürü halihazırda aralıklı olup, yarı mamulün kesintisiz olarak üretilmesinden sonra durur. İhtiyaca bağlı olarak, üretim çok sayıda farklı plantlar içinde devam eder. Ancak, büyük ölçekli üretimle ilgili olarak farklı imalat yolları eklenebilir veya buna göre birleştirilebilir.

Ouali, ‘Örme veya kıvrımsız kumaşlar gibi çeşitli elyaf yapılarıyla, veya başka formlarda ve farklı matris kombinasyonlarıyla, örneğin filmler veya eğrilerek bağlanmış kumaşla daha fazla deney yapacağız’ dedi.

Kaynak : materialstoday

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: