BioGel Kanser Tedavisinde Devrim Yaratabilir

BioGel Kanser Tedavisinde Devrim Yaratabilir. Yeni bir enjekte edilebilir “BioGel” isimli anti kanser ajanı kanserli tümörlere doğrudan doğruya etki yaparak onları öldürmede etkilidir. Montreal Üniverstesi Hastanesi Araştırma Merkezi’nde(CRCHUM) araştırmacılar tarafından geliştirilen bu teknoloji zaten başarıyla laboratuarda test edilmiştir. Eğer ki hastalarda çalışırsa, birçok kanser türündeki tedavide devrim olabilir.


Yayımlanan çalışmanın yazarlarından Rejean Lapointe” BioGel in en güçlü yanı anti kanser bağışıklı sistemi ile uyumlu olmasıdır. Bu hücreler ile birlikte BioGel de doğrudan kanserli hücrelere enjekte edilebilir. Bu yöntemle yeni tür bağışıklık sistemi (immunotherapy) tedavileri geliştirmek mümkün olabilir. Vücut tarafından doğal olarak üretilen ve kanser hücrelerini yok etme yeteneği olan T hücreleri var ama onlar genellikle çok zayıf ve yalnız kanser ortadan kaldırmak için yetersiz. Immünoterapi, bu şekilde gelişmiş kanseri vakalarında umut verici sonuçlar göstermiş olmakla beraber, yeterince T hücrelerini oluşturmak için her zaman mümkün değildir.Bizim tekniğimizle milyonlarca üretilmesi gereken milyonlarca T hücresi yerine Milyarca T hücresi üretmek ve yönetmek mümkün olabilecek”Dedi.

BioGel başarıyla melanoma ve böbrek kanseri dahil vitro modellerde,başarı ile test edildi. Bir sonraki adım, hayvanlarda ve insanlarda BioGel etkinliğini göstermektir. Denemeler başarılı olursa, bu yeni yaklaşım, birkaç yıl içinde geçerli kanser tedavileri eklenebilir.

BioGel Kanser Tedavisinde Devrim Yaratabilir

Kaynak : sciencedaily
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: