Bilimkurgu Ormanı Karbon Salınımı Etkisini İzliyor

Bilimkurgu Ormanı Karbon Salınımı Etkisini İzliyor. İngiltere Staffordshire ormanında endüstriyel ölçekte bir deney, iklim değişikliği hakkındaki bilgi boşluklarının doldurulmasına yardımcı olacak.


Projede, yüksek seviyede karbon dioksit üfleyen 25 metrelik direklerin ağaçları çevrelemesi sağlandı ve açık hava laboratuvarı oluşturdu.

Deney alanı 3 metrelik çitlerle çevrili ve bölge bilim kurgu filmlerini andırmakta.
Bilim insanları, ormanların 21. yüzyılın ortalarında atmosferde beklenen karbon dioksit seviyelerine nasıl tepki vereceğini bulmak istiyor.

CO2, bitki gübresi vazifesi görür ve araştırmacılar, seviyelerin artmasıyla ağaçların gövdelerine, köklerine ve organik maddelerine daha fazla CO2 birikim olacağını düşünüyorlar.
Fakat gübreleme etkisinin besin eksikliği, su eksikliği ve yükselen sıcaklıklar gibi faktörler tarafından zamanla sınırlı olacağına inanıyorlar.
Ağaçların, fosil yakıtların yakılmasıyla üretilen karbonun üçte ikisi ile üçte biri arasında depolandığı tahmin ediliyor.
İklim bilimindeki en tahmin edilemez şeylerden biri, CO2 seviyelerinin artılına bağlı olarak ormanların ne kadar uzun süre iklim değişikliğini tamponlamaya devam edeceğidir.

Deney, dört farklı ülkede gerçekleştirilecek ve ormanın çevre koşullarındaki ağaçlar üzerindeki CO2 etkisi kapsamlı olarak ölçülecek.

Avrupa’da türünün ilk örneğidir.

Mill Haft adlı ormanlık alan, Lichfield Kontunun eski avlanma alanının bir parçasıdır. 25 hektarlık alanı kapsıyor ve 300 yıldan fazla bir süredir ağaç örtüsünün altında olduğu düşünülüyor. Egemen tür yaklaşık 160-180 yıllık İngiliz meşesi Quercus Robur’dur.

Ormandaki deneyler ayrıca 550 ppm düzeyindeki CO2’nin yapraklar, toprak, böcekler ve hastalıklar dahil tüm ekosistem üzerindeki etkilerini inceleyecektir.

Profesör Mackenzie, “Değişen CO2’nin etkisine maruz kalan ağaçların yaprak kimyasında birkaç gün içinde ve birkaç hafta içinde’de toprakta etki görünmesi gerektiğini söyledi.

“Üç yıl içinde kök büyümesi, gölgelik yapısı ve bir dizi diğer yapısal orman elementi, artan CO2’ye maruz kalmaya bağlı olarak bizlere net sonuçlar vermeli”.

Bilim insanları, CO2 artışının deniz ve kara tarafından da ne kadar tamponlanacağı konusunda daha fazla kesinlik kazanmasının yaşamsal olduğunu söylüyor. İyimser düşünceler, doğal dünyanın karbonu emme kabiliyeti, insanlar için fosil yakıtlardan uzak durmak için zaman kazandırabileceğini umuyor.

Staffordshire’daki deneme bölgesi, Birmingham Üniversitesinden emekli Profesör Joe Bradwell tarafından finanse edildi.

Profesör Mackenzie Profesör Bradwell’in karbon ayak izini telafi etmek için 300.000 ağaç dikmesi gerektiğini hesapladığını ve araştırma projesinin taahhüdünün bir parçası olduğunu söyledi.

Haber CHEMLİFE Dergisinin 1. sayısından alınmıştır.

Ulaşmak için : http://chemlife.com.tr/

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: