Bilim İnsanları Karbon Nanotüpler ile Benzersiz Polimerik Membranlar Oluşturmaya Çalışıyor

Bilim İnsanları Karbon Nanotüpler ile Benzersiz Polimerik Membranlar Oluşturmaya Çalışıyor. Son yıllarda, temel ve uygulamalı çalışmalarda çok sayıda polimerik malzemelerin özelliklerine değinen çalışma yapılmıştır. Nanopartiküller ile etkileşimler, polimerler yapılarını transforme edibilir, bu durum malzemelerin fiziksel özellikleri önemli bir değişikliğe yol açar. Örneğin, bir molekül difüzyon parametreleri değişebilir. Bu tür malzemeler gaz ve sıvıların ayrılması için membran teknolojilerinin modernizasyonu için umut verici olarak kabul edilebilmektedir.


Rusya’daki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi ( MEPhI ) ve Topchiev Enstitüsü Petrokimya Sentezi bölümünde araştırmacılar, karbon nanotüplerin katılması yoluyla yeni tür polimer modifikasyonu yöntemleri geliştirdiler.

Doktor A.M.Grekhov. Polimerlerin içindeki karbon nanotüplü yapının şekillendirme koşulları için gerekli parametreleri tanımlamayı başardık, böylece hangi gazların ve sıvıların membran geçirgenliğine sahip olduğu konusunda fikir sahibiyiz” diyor.

MEPhI’de geliştirilen program paketi ile , sistem modelleme yapar ve nanotüplerin hangi tip polimerler ile kümeleşeceğini ve membranların geometrik özelliklerini hesaplar.

Poli (vinil trimetilsilan), içine CNT kütlelerinden yüzde 1 ilave edildikten sonra bu tür malzemelerin geçirgenliği,
nitrojen için 5 kez, oksijen için 2, metan için 4 ve propan için 15 kez artmıştır. Bu tür malzemeler ile, doğal gaz saflaştırması, havadaki CO2 emisyonlarının azaltımı ve organik karışımların nanofiltrasyon da dahil olmak üzere birçok uygulama alanı oluşturulabilir.

Kaynak : physİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: