Bilim Adamları, Hurda Metallerden Yüksek Performanslı Piller Üretmeye Çalışıyor

679d1 bilim adamlarc4b1 hurda metallerden yc3bcksek performanslc4b1 piller c39cretmeye c387alc4b1c59fc4b1yor
679d1 bilim adamlarc4b1 hurda metallerden yc3bcksek performanslc4b1 piller c39cretmeye c387alc4b1c59fc4b1yor

Bilim Adamları, Hurda Metallerden Yüksek Performanslı Piller Üretmeye Çalışıyor. Bir adamın çöpü başka birinin pil malzemesidir. Ya da en azından Vanderbilt Üniversitesi’nden makine mühendisliği asistanı Cary Pint’in durumu böyle. Pint ve bir grup araştırmacı kısa süre önce çelik, pirinç ve potasyum hidroksit kullanarak küçük bir hap boyutunda bir pil yarattı.


ACS Energy Letters dergisinde yayınlanan yeni teknolojiye ilişkin bir makaleye göre pil, geleneksel kurşun asitli pillere benzer enerji düzeylerini depolayabilir ve ultra hızlı superkapasitatörlere yakın oranlarda şarj edebilir.

Yenilenebilir enerji kaynakları tüketiciler için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale geldiğinde bir Güneş fotovoltaik tesisi kurma maliyeti, Brookings Enstitüsü analizine göre 2009’dan bu yana yaklaşık yüzde 80 oranında düştü. Toplanan enerjiyi depolamak için ucuz yollar bulmak ise giderek daha önemli bir zorluk haline gelmektedir.

Pint’in vizyonu, uygun fiyatlı hurda metal pilinin bir gün bir binanın güneş piline (güneşin radyasyonunu elektriğe dönüştüren aygıt) bağlanabileceği ve karanlık veya bulutlu olduğunda kullanılabilecek enerji depolayabileceğidir.

Hurda metal pilleri yapmak için Pint ekibi, alüminyum gibi bir metal yüzeyi hazırlamak ve korozyona dayanıklı hale getirmek için daha sık kullanılan anodizasyon denilen bir işlemi kullandı.  Çelik ve pirinç parçaları, cam kavanoz içinde potasyum hidroksit çözeltisi (çamaşır deterjanı içinde ucuz bir tuz) ile doldurdu ve elektrik akımı kullanılarak anodize edildi, sonuçta işlevsel bir pil üretildi. Araştırmacılar, metal yüzeylerin, su bazlı bir sıvı elektrolit ile reaksiyona girdiğinde enerji depolayabilecek ve serbest bırakabilecek nanometre boyutundaki metal oksit ağlarının yeniden yapılandırıldığını keşfettiler.

Ekip pilin 5.000 şarj devresinde (yaklaşık 13 yıl günlük şarj ve deşarj değerinde) test etti ve bundan sonra bile kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasına sahip olduğunu tespit etti.

Bir sonraki adım tam ölçekli bir prototip oluşturmak ama Pint bunun keşfedilmesinin ekonomik bir enerji depolama sisteminden daha fazlasını sağlamasını umuyor. Malzemeler kolaylıkla tedarik edildiğinden ve pil üretme işlemi aşırı karmaşık olmadığı için, pil yapımı potansiyelinin DIY or maker culture dahil edilmesini söylüyor.

Ve son olarak Pint, Bu durumda, güç tam anlamıyla halkın elinde olacak diyor.

Kaynak : au.finance.yahooİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: