Bilim Adamları, Grafen Üretiminde Atılım Yapmaya Hazırlanıyor

5f9fa bilim adamlarc4b1 grafen c39cretiminde atc4b1lc4b1m yapmaya hazc4b1rlanc4b1yor 1
5f9fa bilim adamlarc4b1 grafen c39cretiminde atc4b1lc4b1m yapmaya hazc4b1rlanc4b1yor 1

Bilim Adamları, Grafen Üretiminde Atılım Yapmaya Hazırlanıyor. Almanya’daki kimyagerler, ilk kez grafitten hatasız grafen oluşturdu.
Tek bir karbon atomu tabakasından oluşan grafen, ortaya çıkan teknolojilerin geniş bir yelpazesinde kullanılma potansiyeline sahiptir. Grafen’in yarıiletken endüstrisindeki kullanımı, sentez sırasında halihazırda yaratılan kusurların büyüklüğü, alanı ve sayısından negatif şekilde etkilenir.

Erlangen-Nürnberg Üniversitesi‘nden Profesör Andreas Hirsch, “Bu keşif, indirgeyici grafen sentezi konusunda uluslararası alanda uzman kişiler için geçerli bir gelişmedir. bundan sonra bu bulguyu temel alarak, ıslak kimyasal eksfoliyasyon kullanılarak üretilen bu tür grafenlerin uygulamaları açısından büyük gelişmeler bekleyebiliriz. Yarıiletken veya sensör teknolojisinin geleceği için bu çok önemlidir” diyor.

Ekip, üretim sırasında benzonitril kullanmanın, grafitten arındırılmış grafene izin verdiğini keşfetti. Bu düşük maliyetli ve verimli işlem, aynı zamanda, ortaklanmamış elektronların sentez sırasında kontrol edilmesini sağlar, bu da belirli elektronik özelliklerin ayarlanabileceği anlamına gelir.

Grafen genelde grafitin kimyasal olarak pul pul dökülmesi ile üretilir, (metal iyonlarının grafit içine gömüldüğü bir süreç ), böylece bir ara bileşik oluşturur. Daha sonra stabilize edilmiş grafen çözücüden ayrılır ve yeniden oksitlenir. Bu işlem sırasında, karbon atomlarının hidrasyonu ve oksidasyonu ile kusurlar oluşabilir, benzonitril ilavesi bunu engeller.

Reaksiyon sırasında oluşan indirgenmiş benzonitril molekülü, oksijen veya su ile temas etmezse kırmızıya dönüşür. Bu, emilim ölçümleri kullanılarak yük taşıyıcılarının sayısının belirlenmesini sağlar, genellikle bu voltajın ölçülmesi ile elde edilir.

Araştırma Nature Communications‘da yayınlandı.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: