Besin ve Su Kaynaklı Bakteriler, Elektrokimyasal Yöntem İle Daha Hızlı ve Doğru Tespit Edilebilecek

1271a besin ve su kaynaklc4b1 bakteriler elektrokimyasal yc3b6ntem c4b0le daha hc4b1zlc4b1 ve doc49fru tespit edilebilecek e1489220865750
1271a besin ve su kaynaklc4b1 bakteriler elektrokimyasal yc3b6ntem c4b0le daha hc4b1zlc4b1 ve doc49fru tespit edilebilecek e1489220865750

Besin ve Su Kaynaklı Bakteriler, Elektrokimyasal Yöntem İle Daha Hızlı ve Doğru Tespit Edilebilecek. Gıda zehirlenmesi herkes için büyük bir problem. Henüz bunun önlenmesi için etkin çözümler bulunmuş değil. Analitik Kimya‘da yapılan yeni bir araştırmada, bilim adamları, bakteriyel bulaşmayı hızlı, ucuz ve daha doğru bir şekilde saptamak için, plastik şeffaf kağıtlar veya basit kağıt üzerine renk değiştirebilen kağıt ve elektrokimyasal analizin bir kombinasyonunu kullanarak bir çözüm geliştirdiklerini söylüyorlar.

Yiyecek ve suda bulunan tüm kirleticiler arasında bakteriler dünyada en çok hastaneye yatış ve ölüm nedenleri başındadır. Bu olayların neredeyse yarısı ıspanak, lahana, marul ve bazen dışkı içeren güveliksiz su ile sulanan diğer yapraklı yeşilliklerden kaynaklanmaktadır. Yasalar sebze ve meyveleri bakteriyel kontaminasyon için sık sık test etmeyi gerektirir. Fakat geleneksel laboratuvar kültürleri, sonuç üretmek için 48 saat alır ve DNA amplifikasyon ve immünoassayler gibi diğer teknikler maliyetlidir ve yanlış sonuçlara eğilimlidir.

Son zamanlarda, Charles S. Henry ve meslektaşları salmonella, Listeria ve E. coli‘yi yiyecek ve su örneklerinde tespit etmek için kağıt tabanlı bir yöntem geliştirdiler. Henry’nin ekibi, son araştırmalarında, bu kağıt bazlı tekniği elektrokimyasal analizle birlikte kullanarak daha rafine sonuçlar elde etmek için mümkün olup olmayacağını görmek istiyor.

Kontamine olmuş gıdayı taklit etmek için araştırmacılar E.coli ve Enterococcus faecalis bakterilerini lahanalar üzerine enjekte ettiler ve bir gölden filtrelenmemiş su da topladılar. Kolorimetrik tespit için ekip, laboratuarda basit bir düzenek kuruldu. Daha sonra zamanla 84 kağıt bazlı iyi durumdaki plakalarının bir dizi görüntüsünü almak için bir akıllı telefon kullandılar. Deneyin elektrokimyasal kısmı için, plastik şeffaf plakalar üzerine basılan bir dizi elektrot kullandılar. Her iki yaklaşım da, örneklerde zararlı bakterileri 4 ila 12 saat içinde başarıyla tespit etmek için aynı tahliller kullanıldı ve her ikisi de tamamlayıcı bulgular elde edildi. Kağıt tabanlı tekniğini elektrokimya ile birleştirmenin, gıda ve sudaki bakteri bulaşmalarını tespit etmenin daha basit, ancak daha kapsamlı bir yol açabileceği sonucuna vardılar.

Araştırmacılar, ABD Tarım ve Sağlık Enstitüleri’i tarafından destek alıyorlar.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: