BASF, Polietersülfon Esaslı Dünyanın İlk Parçacık Köpüğünü Geliştirdi

0f1b1 basf polietersc3bclfon esaslc4b1 dc3bcnyanc4b1n c4b0lk parc3a7acc4b1k kc3b6pc3bcc49fc3bcnc3bc gelic59ftirdi
0f1b1 basf polietersc3bclfon esaslc4b1 dc3bcnyanc4b1n c4b0lk parc3a7acc4b1k kc3b6pc3bcc49fc3bcnc3bc gelic59ftirdi

BASF, Polietersülfon Esaslı Dünyanın İlk Parçacık Köpüğünü Geliştirdi. BASF, iki yıl süren yoğun bir araştırmadan sonra dünyanın ilk polietersülfon (PESU) bazlı parçacık köpüğünün prototiplerini hazırladı. Köpük, yüksek sıcaklık direncine, doğal alev geciktirici özelliğe ve aşırı hafifliğe rağmen yüksek sertlik ve mukavemete sahiptir.


Bu nedenle, otomobiller, uçaklar ve trenlerdeki karmaşık şekilli bileşenler için, yüksek çalışma sıcaklıklarına dayanma veya alev geciktirme gereksinimlerini karşılamak için mükemmel mekanik özellikler gerektiren alanlara uygundur.

BASF’in PESU’su olan Ultrason E, olağanüstü sıcaklık profili olan amorf bir termoplastiktir. 225 ° C’lik yüksek camsı geçiş sıcaklığına sahiptir ve bu sıcaklığa kadar boyutsal olarak sabit kalır. Mükemmel mekanik ve dielektrik özellikleri, sıcaklığa da çok az bağımlıdır. Ultrason E’den yapılan köpükler, uçakta kullanım için onaylanmıştır. Oksijen indeksi 38 olan (ASTM D 2863’e göre) malzeme, yanıcılık, düşük ısı yayılımı ve düşük duman yoğunluğu açısından ticari uçak gereksinimlerini karşılamaktadır.

Düşük yoğunluğuna rağmen PESU parçacık köpüğü, yüksek sıcaklıklarda mükemmel boyutsal stabiliteye sahip son derece sert ve güçlü bileşenler sağlar.

Tek bir malzemeden yapılan genişletilmiş kalıplanmış parçalar, fenolik reçinelerle kaplanmış geleneksel bal peteği yapılarına kıyasla çok sayıda avantaj sunar. Yoğunluklar ve şekiller açısından önemli ölçüde esneklik ve dolayısıyla tasarımda daha fazla özgürlük sunarlar. Daha az işlem adımı vardır ve bu nedenle daha düşük sistem maliyetleri vardır.

Ve son olarak, parçaların geri dönüşümü, polimer tek bir kaynaktan olduğu için kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Ultrason, BASF’in ürün yelpazesi olan polietersülfon (Ultrason E), polisülfon (Ultrason S) ve polifenilsülfonun (Ultrason P) ticari adıdır. Yüksek performanslı malzeme, elektronik, otomotiv ve havacılık endüstrilerinde hafif bileşenlerin üretilmesinde, aynı zamanda su filtrasyon membranlarında kullanılabilir. Olağanüstü özelliklerinden dolayı, Ultrason markaları termosetlerin, metalleri ve seramiklerin yerini alabilir.

Kaynak : worldofchemicals

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: