Bal Arıları Yeni Antibiyotik Geliştirmede Rol Oynayabilir

Bal Arıları Yeni Antibiyotik Geliştirmede Rol Oynayabilir. Chicago Illinois Üniversitesi’ndeki (UIC) yeni araştırmalara göre, bal arılarından elde edilen antimikrobiyal bir bileşik yeni antibiyotiklerin temelini oluşturabilir.


30 yıldan fazla bir süredir yeni antibiyotik bulunamadı ve bazı bakteriler, enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlara karşı bağışıklık kazanmaya başladı. Antibiyotik dirençli bakteriler, bir zamanlar kolayca tedavi edilebilen hastalıkların potansiyel olarak ölümcül olabileceği anlamına gelebilir.

Nature Structural & Molecular Biology dergisinde yayınlanan araştırmada, Biyomoleküler Bilimlerden Alexander Mankin ve Nora Vazquez-Laslop liderliğindeki UIC araştırmacılara göre, antibiyotik apidaecin‘in (Api137) türevinin, potansiyel olarak zararlı bakterilerdeki protein üretimini engelleyebilir.

Birçok antibiyotik, hücredeki tüm proteinleri üreten ribozomu hedef alarak bakteri öldürürler.

Api137, arılar, yaban arısı veya eşek arısı tarafından üretilen doğal bir üründür. Doğada birçok organizma, antibakteriyel peptidler veya küçük proteinler üretmek suretiyle enfeksiyona karşı kendilerini savunurlar. UIC doktora öğrencisi Tanja Florin, nasıl çalıştığını anladık ve bu peptitler antibiyotik olarak kullanılabilir diyor.

Almanya’daki iki araştırma grubuyla çalışan Vázquez-Laslop, “Bu proje ekibimizin mükemmel bir işbirliğinin bir sonucudur” dedi. “Artık benzer bir etki mekanizması kullanarak kötü bakterileri öldüren yeni ilaçlar üretmek için Api137’nin nasıl çalıştığının bilgisini kullanabiliriz.”

Araştırma, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edildi ve Deutsche Forschungsgemeinschaft’dan Sonderforschungsbereich SFB860 çerçevesinde bir proje yardımı aldı.

Kaynak : worldofchemicals

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: