Bakterilerle Donatılmış Sindirilebilir Çip Hastalıkları Teşhis Etmede Yardımcı Olabilir

9f305 bakterilerle donatc4b1lmc4b1c59f sindirilebilir c387ip hastalc4b1klarc4b1 tec59fhis etmede yardc4b1mcc4b1 olabilir
9f305 bakterilerle donatc4b1lmc4b1c59f sindirilebilir c387ip hastalc4b1klarc4b1 tec59fhis etmede yardc4b1mcc4b1 olabilir

Bakterilerle Donatılmış Sindirilebilir Çip Hastalıkları Teşhis Etmede Yardımcı Olabilir. MIT araştırmacıları, midede veya diğer gastrointestinal problemlerde kanamayı teşhis edebilen genetik mühendislik yapılmış bakterilerle donatılmış bir sindirilebilir çip oluşturdular. Son on yılda, sentetik biyologlar, çevre kirleticileri veya hastalık belirteçleri gibi uyaranlara yanıt vermek için mühendislik bakterilerinde büyük adımlar attılar. Bu bakteriler, hedef uyaranı algıladıklarında ışık vb. çıktılar üretmek için tasarlanabilir, ancak bu yanıtı ölçmek için genellikle özel laboratuvar ekipmanı gereklidir.


Bu bakterileri gerçek dünyadaki uygulamalar için daha yararlı hale getirmek için, MIT ekibi bakteriyel yanıtı kablosuz sinyale çevirebilecek bir elektronik çip ile birleştirmeye karar verdi.

Bakteri, etrafındaki ortamdan küçük moleküllerin yayılmasına izin veren yarı geçirgen bir zar ile kaplanmıştır ve özel olarak tasarlanmış sensörlerde dört kuyucuğa yerleştirilmiştir. Her haznenin altında, bakteri hücrelerinin ürettiği ışık miktarını ölçebilen ve bilgiyi yakındaki bir bilgisayara veya akıllı telefona kablosuz sinyal gönderen bir mikroişlemciye aktaran bir fototransistör bulunmaktadır. Araştırmacılar ayrıca verileri analiz etmek için kullanılabilecek bir Android uygulaması geliştirdiler.

Araştırmacılar, sindirilebilir sensörü domuzlarda test ettiler ve midede herhangi bir kanın olup olmadığını doğru bir şekilde belirleyebildiklerini gösterdiler.

Araştırmacılar, sensörlerin aynı zamanda çeşitli durumları teşhis etmelerine olanak tanıyan çoklu bakteri türlerini taşıyacak şekilde tasarlanabileceğini söylüyorlar.

Gastrointestinal sistem; vücudun çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım işlemlerinin meydana geldiği ağızdan anüse kadar olan bölümü kapsar.

İlgili makaleye ulaşmak için : http://science.sciencemag.org/content/360/6391/915

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: