Bağırsaktaki Bakteri Faydalı Çıktı, Çikolata Hapı Geliyor…

Bağırsaktaki Bakteri Faydalı Çıktı, Çikolata Hapı Geliyor…Bitter çikolatanın insan sağlığına yeni bir faydası daha bulundu.Louisiana Devlet Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi Amerikan Kimya Topluluğu toplantısında laboratuvar çalışmalarının sonuçlarını açıkladı ve bağırsaklarda bulunan bir bakterinin kalp için faydalı olduğu iddia edildi. İngiliz çikolata firması Mars ise, bitter çikolatanın bu faydasından kalp sağlığı için çikolata hapı yaparak yararlanmak istiyor.
BBC’nin yansıttığı habere göre, bilim insanları Bifidobacterium gibi gut (bağırsak) mikroplarının çikolata üzerinde ziyafet yaptıklarını ve faydalı polifenol bileşenler salgıladıklarını ortaya koydu. Çikolataya meyve eklemenin ise fermantasyonu artırdığına inanılıyor.

Dr. John Finley ve araştırma ekibinin kakao tozunu test ettiği ve katı bitter çikolatanın aynı polifenol ya da antioksidan bileşenleri içerdiği aktarılıyor.

ÇİKOLATA HAPI DENEMELERİNE BAŞLANIYOR
Aynı zamanda da ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün kalp hastalığı için büyük bir çikolata hapı denemesi planladığı aktarılırken, projenin çikolata üretici Mars ile birlikte yapılacağı ve firmanın bu özel türdeki bileşenlerin – flavanol – yüksek yoğunluktaki kakaodan çıkartılma yöntemini patentlediği belirtiliyor.
Denemeyi yönetecek Dr. JoAnn Mason “Bu koruyucu ‘flavanol’ları marketteki birçok şekerlemeden alamayacaksınız. Kakao ‘flavanol’ları genellikle işlenerek yok ediliyor” derken çalışmanın hedefinin “şeker ve yağ olmayan çikolata bileşenlerinin sağlığa yararı olup olmadığını görmek” olduğunu söylüyor.
Bazı uzmanlara göre ise “çikolatanın tedavi olarak zevki çıkarılabilir, ancak büyük miktarlarda çikolata yemek faydalı değil.”

çikolata

 

Kaynak : Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: