Avrupa Komisyonu Bayer-Monsanto Birleşmesi İle İlgili Soruşturma Başlatıyor

Avrupa Komisyonu Bayer-Monsanto Birleşmesi İle İlgili Soruşturma Başlatıyor. Avrupa Komisyonu, Bayer’in 66 milyar dolara rakibi Monsanto’yu satın alması konusunda kapsamlı bir soruşturma başlatıyor. Komisyon, işletmeleri tarımsal kimyasallar, tohumlar ve ürün özelliklerinde birleştirdikleri takdirde, iki firmanın sahip olacağı piyasa hacminden endişe duyuyorlar.


Bayer ve Monsanto birlikte, bitki koruma kimyasalları alanında dünyanın en büyük tedarikçisidirler. Yaklaşık 25 milyar dolarlık yıllık satış hacimleri ile, bu ayın sonundaki kendi birleşmelerini tamamlamaya hazırlanan Dow Chemical ve DuPont’un önünde olacaktır.

Avrupa rekabet komisyonu üyesi Margrethe Vestager, Bayer ve Monsanto’nun birleşmesinin çok büyük olabileceğinden endişe ediyor. “Etkili bir rekabetin sağlanarak çiftçilerin yenilikçi ürünlere, kaliteli ürünlere erişebilmeleri ve ayrıca ürünleri rekabetçi fiyatlarla satın alabilmeleri sağlanmalıdır” diyor.

Bayer ve Monsanto, geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu’nun birleşme ile ilgili ön kararlarına ilişkin bir bildirim sundular, ancak açıklamalar yetersizdi. Bayer, 8 Ocak 2018’e kadar açıklama bekleyen Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde çalışacağını açıkladı.

Ayrıntılı araştırmanın bir parçası olarak, Avrupa Komisyonu iki şirketin herbisit birimlerini’de inceleyecek.

Bayer, özel LibertyLink tohumuyla kullanılan glufosinatı sunarken Monsanto, Roundup Ready tohumlarıyla birlikte kullanılan glifosatı üretiyor. Avrupa Komisyonu, glüfosinatın glifozata karşı mevcut az sayıda alternatiften biri olduğunu belirtiyor. Ayrıca, iki şirketin, yabancı ot direncine karşı mücadele etmek için yeni aktif maddeler konusunda az miktarda araştırma yapılan yeni aktif maddeler geliştirdiği belirtti.

Avrupa Komisyonu, Mart ayında DuPont‘un bitki koruma işinin bir bölümünü satması koşuluyla Dow-DuPont anlaşmasını onayladı. Nisan ayında, ChemChina’nın Syngenta’yı bir dizi zirai ilacın üretimini kaldırması koşuluyla satın alması Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: