Avrupa Çapında Diyabetik Böbrek Hastalığı İçin Büyük Bir Araştırma Girişimi Başlatıldı

f5196 avrupa c387apc4b1nda diyabetik bc3b6brek hastalc4b1c49fc4b1 c4b0c3a7in bc3bcyc3bck bir arac59ftc4b1rma giric59fimi bac59flatc4b1ldc4b1
f5196 avrupa c387apc4b1nda diyabetik bc3b6brek hastalc4b1c49fc4b1 c4b0c3a7in bc3bcyc3bck bir arac59ftc4b1rma giric59fimi bac59flatc4b1ldc4b1

Avrupa Çapında Diyabetik Böbrek Hastalığı İçin Büyük Bir Araştırma Girişimi Başlatıldı. Avrupa çapında bir girişim, dünyadaki böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenlerinden biri olan diyabetik böbrek hastalığının önlenmesi ve yönetimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Bu projeye Diyabetik Böbrek Hastalığına (BEAt-DKD) Karşı Biyomarker Girişimi adı verilirken, Bristol Üniversitesi’nden Prof. Richard Cooward liderlik edecek.

Bristol Üniversitesi Klinik Bilimler Akademisi ve Proje lideri Profesör Coward, “BEAt-DKD, DKD’den ( Diyabetik Böbrek Rahasızlığı ) etkilenen binlerce hastayı Avrupa’da inceleyecek. Hangi hastaların böbrek yetmezliğine ilerleyeceğini ve böbrek diyalizi veya transplantasyon yapılmasını gerektirecek önemli faktörleri keşfetmeyi umuyoruz. Proje ayrıca, bu durumdaki hastaları tedavi etmek için manipüle edilmiş anahtar yolları belirlemeyi umuyor”.

£ 24.5m bütçeli projenin beş yıl sürmesi beklenmekte ve DKD moleküler mekanizmalarını keşfetmeyi hedeflemektedir. Şu anda son dönem böbrek yetmezliğinin önde gelen sebebi olan DKD’nin önlenmesine yönelik mevcut bir yöntem bulunmamaktadır. Araştırmacılar, hastalığın temelini oluşturan moleküler mekanizmaları araştırıp, DKD patogenezi ve heterojenitesi hakkında bütüncül bir tıbbı görünümünü sağlamayı amaçlıyorlar.

Araştırmacılar bunun, böbrek hastalığının başlangıcı ve ilerlemesinin arkasında hedef mekanizmalarının ve yollarının belirlenmesini sağlayacağını umuyor. Bu, hastalık ilerlemesi ve tedavi yanıtlarının biyolojik belirteçlerini tanımlama ve doğrulamaya ek olanak vermektedir.

Lund Üniversitesi’nden profesör ve proje koordinatörü Maria Gomez, “DKD’li hastalar için gerçek bir fark yaratmak için eşi görülmemiş bu ortak çabayla çok parlak, gerçekten adanmış araştırmacıları, etkileyici materyalleri ve yenilikçi teknikleri bir araya toplamış olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” dedi.

BEAt-DKD, 21 akademik kuruluştan, Avrupa İlaç Endüstrisi ve Dernekleri Federasyonu’ndan altı şirketten, biyoteknoloji şirketinden ve Juvenile Diyabet Araştırma Vakfından uzmanlardan oluşur.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: