Araştırmacılar, Zararlı Bakterileri Hızla Tespit Edebileceğimiz Yeni Bir Yöntem Geliştiriyor

Profesör Abdennour Abbas ve araştırma ekibi, altın nanopartiküller ve hücre yüzeyleri arasındaki etkileşimler hakkında yeni bir algılayıcı oluşturmak için temel araştırmalar yürütüyor. Yatay üçgen altın (solda yeşil çözelti) ve küresel altın (sağda kırmızı-pembe çözelti) gibi farklı şekilli altın nanoparçacıklar sadece farklı görünmekle kalmaz, aynı zamanda algılanabilir yeni reaksiyonlar oluşturmak için hücrelerle çok özel etkileşimlere sahip olabilirler. Renk değişiklikleri veya parlayan reaksiyonlar gibi sinyaller ile bunları algılayabiliriz.

Araştırmacılar, Zararlı Bakterileri Hızla Tespit Edebileceğimiz Yeni Bir Yöntem Geliştiriyor. Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılar (UMN), taşınabilir luminometre kullanarak bir saat içinde zararlı veya antibiyotiğe dirençli bakterileri taramak ve tanımlamak için bir yöntem geliştirdiler. Geleneksel teşhis yöntemleri genellikle günler sürebilecek karmaşık ekipman ve laboratuvar çalışması gerektirir. Yeni yöntem, kimyasal reaksiyon sırasında kemilüminesans veya ışığın emisyonunu kullanır. Cihaz, gıda endüstrisi göz önünde bulundurularak geliştirildi ve sağlık hizmetlerinde de kullanılabilir.

Mikroorganizmaları taramak için yeşil altın, bir indirgeyici madde ve luminol ile birleştirildi. Bu, 10 dakika boyunca stabil olan güçlü bir kemilüminesan reaksiyona neden oldu. Araştırmacılar, MRSA ( metisiline dirençli Staphylococcus aureus konsantrasyonları) ve diğer mikroorganizmaları bir araya getirdiklerinde, altın nano partiküller tüketerek, kemiluminesan yoğunluğunun mikrop konsantrasyonuna orantılı olarak azalmasına neden oldular. Bu, mikroorganizmaların varlığını gösterdi.

Araştırma ekibinden Abdennour Abbas, “İki saatten kısa sürede hızlı mikrobiyal tespiti sadece gıda zehirlenmesinin önlenmesi için değil, aynı zamanda antibiyotikler reçete edilmeden önce doktorların bilinçli kararlar vermesine yardımcı olabilir. Bu teknolojiyi gıda ve mahsul gibi daha karmaşık örneklere uygulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, ancak bu alanda ilerlemenin devam edeceğinden umutluyuz ” diyor.

Araştırmacılar ayrıca MRSA’yı spesifik olarak tanımlamak için mikrobiyal makromoleküler kalkan adı verilen yeni bir konsept geliştirdiler. MRSA’ya özgü bir polimer, MRSA bakterilerini yutup çevrelediği ve altın nanoplatları tüketmesini önleyen aynı numuneye eklenmiştir. Bu artmış kemilüminesan yoğunluğu, MRSA varlığını göstermektedir.

Araştırmacılar, yöntemin saha uygulamalarında kullanılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: