Araştırmacılar, Süper Güçlü Alüminyum Alaşım Üzerinde Çalışıyorlar

dc35f arac59ftc4b1rmacc4b1lar sc3bcper gc3bcc3a7lc3bc alc3bcminyum alac59fc4b1m c39czerinde c387alc4b1c59fc4b1yorlar
dc35f arac59ftc4b1rmacc4b1lar sc3bcper gc3bcc3a7lc3bc alc3bcminyum alac59fc4b1m c39czerinde c387alc4b1c59fc4b1yorlar

Araştırmacılar, Süper Güçlü Alüminyum Alaşım Üzerinde Çalışıyorlar. Purdue Üniversitesi Malzeme Mühendisliği bölümünde profesör Xinghang Zhang, “Alüminyum alaşımlarının çoğu hafif ve doğal olarak düşük mekanik mukavemete sahip, bu da daha yaygın endüstriyel uygulamaları engelliyor. Bununla birlikte, paslanmaz çeliklere kıyasla yüksek mukavemetli, hafif alüminyum alaşımları otomobil ve havacılık endüstrilerinde devrim yaratacak” diyor.


Daha fazla mukavemet ve esneklik kazandırmak için alüminyumun mikroyapısını nasıl değiştirilebileceği üzerine çalışmalar son yıllarda artmakta.

Yeni çalışmada yayınlanan yüksek mukavemetli alüminyum, kristal yapısındaki dizilim hataları veya bozulmaların giderilerek mümkün hale geldi.

Bir metalin kristal kafesi tekrarlanan bir atom katmanı dizisinden oluşur. Eğer bir kat eksikse, bir istif yığını olduğu varsayılır. Bu arada, iki tabakalı istifleme hatalarından oluşan “ikiz sınırlar” diye adlandırılanlar bölgeler oluşabilir. Zhang, 9R fazı olarak adlandırılan bir yığın hatası, özellikle umut vericidir diyor.

Zhang, güç, esneklik ve termal stabilitenin geliştirilmesi için nanograined alüminyumda iki tabakalı nano ikiz sınır ve 9R fazının araştırılmasına karar verdi.

Araştırmacılar, alüminyum bu 9R fazı ve nano ikiz sınırların nasıl kolayca elde edebileceklerini öğrendi.

Elde edilen sonuçlar, paslanmaz çeliklere kıyasla daha güçlü olan alüminyum alaşımlarının nasıl elde edileceğini gösteriyor. Araştırmacılar ultra ince alüminyum filmleri küçük silikon dioksit mikro-ışınları ile bombardıman etti ve 9R fazı elde etti. Bir lazer ışını, parçacıkların saniyede 600 metre hızla çıkmasına neden olur. Prosedür, darbelere karşı dirençli uygulamalar için çeşitli alaşımların tarama testlerini hızlandırıyor.

Demir aynı zamanda alüminyuma başka teknikler kullanılarak da katılabilir, yeni bulgular potansiyel olarak endüstriyel uygulamalar için ölçeklendirilebilir.

Elde edilen nano ikiz alüminyum-demir alaşımı kaplamaları, şimdiye kadar oluşturulan en güçlü alüminyum alaşımlarından biri olduğu ve yüksek mukavemetli çeliklerle karşılaştırıldığında kanıtlandı.

Nebraska Üniversitesi’nden profesör Jian Wang, “Laboratuvarında gerçekleştirilen moleküler-dinamik simülasyonları, 9R safhasını ve nanograinlerin yüksek mukavemet ve sertleşme kabiliyeti ile sonuçlandığını ve alüminyumda 9R fazının oluşum mekanizmalarını ortaya koyduğunu gösterdi. Yeni deformasyon mekanizmalarının, alüminyum alaşımları gibi yeni yüksek mukavemetli esnek metal malzemeler tasarlamamıza yardımcı olacağını anlamalıyız “dedi.

Elektronik ve otomobil endüstrileri için aşınmaya ve korozyona dayanıklı alüminyum alaşımlı kaplamalar tasarlamak geleceğin uygulaması olabilir.

Kaynak : physİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: