Araştırmacılar Kauçuk Benzeri Elastikiyet İle Şekil Hafızalı Aerojeller Geliştiriyor

Araştırmacılar Kauçuk Benzeri Elastikiyet İle Şekil Hafızalı Aerojeller Geliştiriyor. Polimerik aerojeller, esneklik ve mekanik mukavemet gibi malzemelerin en istenen özelliklerinden bazılarını birleştiren nanoporoz yapılardır. Hafif malzemelerdeki son sınır olarak kabul edilen bir maddeyi geliştirmek neredeyse imkansızdır. Fakat Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden kimyacılar, bunu kauçuk benzeri elastikiyetli ve orijinal şekillerini “hatırlayabilen” aerojel yaparak aştılar.

Aerojeller sıvıları petrol boru hatlarının izolasyonundan NASA uzay görevlerine kadar çok çeşitli ürünlerde kullanılırlar.

Süper elastik aerojellerinin esnekliği

Projedeki araştırmacı Missouri S & T’de kimya profesörü olan Dr. Nicholas Leventis, “Oluşturduğumuz spesifik poliüretan aerojelleri süper elastiktir, yani herhangi bir yönde bükülebilir veya düz biçimde ezilebilir ve orijinal şekline dönebilirler”. “Süperelastik aerojeller, komut edilerek belirli bir forma geri dönebilme aşamaları lastikten farklıdır. Diğer bir deyişle, deforme oldukları ve soğutulduklarında, deforme olmuş şekli sonsuza dek sürdürebildikleri anlamına gelen güçlü bir şekil bellek efekti gösterirler.

Leventis “Ancak, sıcaklık oda sıcaklığına geri döndüğünde deforme olmamış orijinal şekillerini geri kazanıyorlar” diye açıklıyor. “Şekil hafıza etkisi yeni değil. Şekil hafızalı metalik alaşımlar ve polimerler uzun yıllardır biliniyor ancak şekil hafızalı aerojeller bu çalışmalarda son sınır. ”

Leventis ve grubu koordine kas işlevlerini taklit edebilen “biyonik bir el” geliştirdi. Aerojel el bir kurşun kalemi tutabilir ve harekete geçirildiğinde kalemi hareket ettirebilir.

Leventis ve ekibinin çalışmaları, 2 Mayıs Salı günü American Chemical Society tarafından yayınlanan Materials of Materials dergisinde görülebilir. Çalışma, ABD Ordusu Araştırma Ofisi tarafından desteklendi ve kısmi destek de BASF Polyurethanes GmbH tarafından sağlandı.

Kaynak : http://news.mst.edu

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: